Hitlerjev ukaz smo "dobro" izpolnili
"Vemo, da se je od okoli 460 predvojnih Judov iz Murske Sobote in Lendave iz taborišč vrnilo vsega skupaj samo 65. Pred vojno pomembna judovska skupnost si nikoli več ni opomogla. Lendava in Murska Sobota sta postali praktično mesti brez Judov, enako se je zgodilo z judovsko skupnostjo na Goriškem po italijanski okupaciji in še drugje," našteva zgodovinar in vodja Sinagoge Maribor Marjan Toš ter ob teh podatkih doda: "Pridružujem se mnenju, da je bilo na Slovenskem judovsko vprašanje 'zelo dobro rešeno'. Hitlerjev ukaz o uničenju Judov je bil pri nas izpolnjen resno, mislim, da je bilo ubitih 87 odstotkov predvojnih Judov. To je strašljiv podatek, pa čeprav so včasih številke manj pomembne od posledic."
Izmed vseh ujetnikov v koncentracijskih taboriščih (1,3 milijona) naj bi jih okoli 200 tisoč uspelo pobegniti. Številke se sicer nenehno spreminjajo. Kot pravi Toš, se odpirajo vedno novi arhivi in s tem tudi prej nepoznani dokumenti. Zato se tudi številke ves čas spreminjajo.
Marjan TošPridružujem se mnenju, da je bilo na Slovenskem judovsko vprašanje 'zelo dobro rešeno'. Hitlerjev ukaz o uničenju Judov je bil pri nas izpolnjen resno, mislim, da je bilo ubitih 87 odstotkov predvojnih Judov. To je strašljiv podatek.
Toš meni, da se sicer vedenje o Judih in holokavstu izboljšuje ter da holokavst ni v ospredju le 27. januarja. "Odnos do spominjanja na holokavst se spreminja na bolje, tudi med mladimi, kar je posebej pomembno. Še vedno pa je veliko odvisno od naporov posameznih ustanov," pravi in dodaja, da so poleg tega luknje tudi v zgodovini celotne zgodovine holokavsta pri nas in drugod. Številke sicer bolj ali manj poznamo, vendar pa vsaka statistika govori o nekoliko različnih podatkih.
Judje si nikoli niso opomogli
Slovenska judovska skupnost si po drugi svetovni vojni ni mogla več opomoči, pravi Toš skupaj s številnimi zgodovinarji. Znano je, da so številni Judi raje odšli v Izrael ali ZDA, domov so se vrnili le redki. "Kot zelo majhna skupnost še danes životari in je danes ena najmanjših judovskih skupnosti v Evropi oziroma nasploh."
"Tisti, ki so preživeli holokavst, ne bodo večno. Zato mora njihova zapuščina živeti naprej skozi pričevanja, izobraževanja, zato da se to nikoli ne bi več ponovilo. Spomin na holokavst je velik opomin človeštvu, naj bo pravica do človekovega dostojanstva resnično univerzalna," nam je ob dnevu spomina na žrtve holokavsta še povedal vodja Sinagoge Maribor.