Slovenija med jedrsko deseterico

Foto: Žurnal24 Jedrski nesreči v Černobilu in na Three Mile Islandu so v spominu človeštva pust
Po deležu električne energije, proizvedene v jedrskih elektrarnah, se Slovenija uvršča v sam svetovni vrh. Jedrska renesansa pod vprašajem.
Oglej si celoten članek

Glede na količino celotne proizvedene električne energije v državi jo v Sloveniji 41,1 odstotka dobimo iz krške nuklearke, kar nas uvršča na sedmo mesto, pišejo na green.blorge.

Na prvem mestu deseterice držav, ki dobijo največ električne energije iz jedrskih reaktorjev, je Francija. Pri Francozih ta delež znaša kar 76,2 odstotka od vse pridelane električne energije. Sledita ji Litva in Slovaška z 72,9 in 56,4 odstotka.

Na lestvici lahko najdemo še Belgijo, Ukrajino, Švedsko, Armenijo, Švico in Madžarsko. Sicer pa imajo največ jedrskih reaktorjev v ZDA, in sicer 104, a iz njih pridobijo le dobrih 19 odstotkov vse električne energije. Na drugem mestu so z 59 reaktorji Francozi in na tretjem Japonci, ki so postavili 53 jedrskih elektrarn.

Preporod pod vprašajem
V letošnjem letu je načrtovana gradnja številnih reaktorjev oziroma se jih precej že gradi. To je v svetu sprožilo občutek, da jedrska energija doživlja preporod. Letos naj bi se tako začela gradnja kar 112 jedrskih reaktorjev. Od tega jih največ, kar 37, odpade na Kitajsko, 23 naj bi jih začeli graditi v Indiji,13 na Japonskem in 11 v ZDA.

Vendar se pri gradnji reaktorjev po svetu srečujejo s številnimi težavami, predvsem z izredno visokimi, nepredvidenimi stroški ter tehničnimi napakami. Trenutno gradnja novih reaktorjev poteka na Finskem in v Franciji, a kot je bilo ugotovljeno novembra lani, so pri gradnji finske nuklearke našli prek tri tisoč napak, med njimi poroznost betona, krhkost jeklenih palic ter slabe inženirske rešitve. S podobnimi težavami se srečujejo tudi Francozi.

Odpravljanje napak seveda zahteva čas in ogromno denarja, saj se pri gradnji reaktorjev uporablja le najboljše materiale in najbolj izkušene ljudi. Pričakovati je, da se bodo s podobnimi težavami srečevali tudi drugod po svetu, zato je vprašanje, koliko bo na koncu ostalo od jedrske renesanse.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.