Nedavna raziskava v okviru kampanje Justice is Everybody's Business o stališčih Evropejcev do zakona, ki bi od podjetij terjal odgovornost na področju podnebnih sprememb, je pokazala, da večina podpira zakon, ki bi od podjetij zahteval zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je sporočilo društvo Focus.
Raziskava je bila izvedena v Avstriji, Belgiji, na Finskem, v Franciji, Nemčiji, na Irskem, Nizozemskem, Poljskem, v Sloveniji in Španiji. Več kot 200 organizacij civilne družbe in posameznikov, med njimi že navedeni Focus, je podpisalo odprto pismo, v katerem pozivajo k večji odgovornosti podjetij za podnebne spremembe v svetovnih dobavnih verigah.
Direktiva o skrbnem pregledu glede trajnostnosti, ki je trenutno v postopku sprejemanja v Evropskem parlamentu, bi lahko od podjetij v EU zahtevala, da sprejmejo ukrepe za ugotavljanje in preprečevanje kršitev človekovih pravic ter okoljske škode, kot sta krčenje gozdov in onesnaževanje, v celotnih globalnih vrednostnih verigah. Civilna družba je pred odločilnim glasovanjem opozorila na pomanjkljivosti predloga in pričakovanja državljanov EU.
Slovenci večinsko za
Več kot štiri petine (83 %) Slovenk in Slovencev podpira zakon EU, ki bi od vseh podjetij zahteval, da zmanjšajo emisije toplogrednih plinov in tako prispevajo k omejevanju globalnega segrevanja na 1,5 stopinje. V Sloveniji je podpora skoraj 10 odstotkov višja od evropskega povprečja (74 %), pri čemer 69 odstotkov vprašanih v Sloveniji poziva podjetja, naj zmanjšajo emisije tudi v času energetske krize.
Več kot štiri petine (82 %) Slovenk in Slovencev meni, da morajo biti banke odgovorne tudi za dejanja podjetij, v katera vlagajo ali jim posojajo denar. Evropsko povprečje je 64 odstotkov.
Skoraj tri četrtine (73 %) vprašanih v Sloveniji meni, da bi zakonodaja morala omogočiti posameznikom, ki so jih prizadele posledice podnebnih sprememb (npr. ekstremni vremenski pojavi, kot so poplave, suša in vročinski valovi), da zahtevajo odgovornost in tožijo podjetja, ki proizvajajo velike količine toplogrednih plinov.
Direktiva določa, da morajo biti vsa podjetja zavezana k skrbnemu pregledu in naslavljanju svojih podnebnih vplivov, da morajo biti vsa podjetja pravno odgovorna za svoje (negativne) vplive ter da morajo imeti vsa podjetja verodostojen načrt za uskladitev svojih dejavnosti s Pariškim sporazumom in omejitvijo globalnega segrevanja na 1,5 stopinje.
Francija proti
Nekatere države, med njimi Francija, so si prizadevale za izključitev finančnega sektorja iz predlaganih pravil EU o skrbnem pregledu. Kot je nedavno zatrdil državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, šport in turizem Dejan Židan, Slovenija podpira vključitev finančnega sektorja v obseg dolžne skrbnosti, kar bo še posebej pomembno v času tirlateralnega pogajanja v jeseni, ko se bo oblikovalo končno besedilo direktive.
"Izredno visoka podpora prebivalcev Slovenije potrjuje, da moramo zdaj zahtevati od podjetij v EU, da prispevajo k omejevanju izpustov toplogrednih plinov in vpliva na okolje. Države so se v okviru Pariškega sporazuma in podnebnih pogajanj že zavezale k ukrepom. Veliko je aktivnih posameznikov in skupnosti. Zdaj pa je potrebno odgovornost podjetij za vplive na okolje in podnebne spremembe določiti z zakonom. Jasno je, da nihče ne bi smel ignorirati podnebne in okoljske pravičnosti. Zato upamo, da bo to prepoznal tudi Evropski parlament, ter kasneje Evropska komisija in države članice," je zapisala Živa Kavka Gobbo, predsednica društva Focus.
vsi smo za za lepo deželo, brez smradu in svinjarije, ko pa je treba sam nekaj naredit e.. to pa …
A tile "podnebni" Bedaki še vedno ne vedo, da Globalno Segrevanje Ni Popolnoma NIč povezano z Globalnim onesnaženjem ozračja ??? …
Predvsem banke nas lupijo s svojimi paketi in obrestnimi merami in vzamejo visoko provizijo za dvig našega lastnega denarja, ker …