Kavbojke bodo prodajali pod blagovno znamko Noko, za par pa bo potrebno odšteti okoli 145 evrov. Za projektom stoji švedski kapital in kot pojasnjuje eden od pobudnikov Jacob Alstrom, se je ideja rodila iz zanimanja za državo.
"Razlog zakaj smo to storili je, da bi se približali državi, s katero je zelo težko priti v stik,“ pojasnjuje Astrom. Severna Koreja je namreč izrazito odrezana od zahodnega sveta in le sedem držav ima v njej svoja diplomatska predstavništva, med njimi je tudi Švedska.
Številne ovire
V državi bodo proizvedli 1.100 parov kavbojk, kar pa je bilo vse prej kot enostavno. Elektronska pošta je izginjala neznano kam, komuniciranje je bilo oteženo, težave so imeli tudi z lokalnimi podjetniki.
Tako so Švede enkrat prosili naj s seboj prinesejo peč za pridobivanje cinka, drugič pa recimo naj jim pomagajo dobiti piratsko različico programa Adobe Acrobat, da bodo lahko prebrali poslane datoteke v pdf formatu.
Naredili so jih rudarji
Ker je vlagatelje največje severnokorejsko tekstilno podjetje zavrnilo, so se za sodelovanje dogovorili z največjim državnim rudarskim podjetjem, ki je poleg glavne dejavnosti imelo v lasti še manjše tekstilno podjetje.
Poleti so vsi trije ustanovitelji odleteli v Severno Korejo, da bi zagotovili, da se z delavci ravna po načelih Noka. "Prisiljeni smo se bili zateči k mikromenedžmentu,“ je svoje izkušnje v proizvodnji opisal Jakob Ohlsson. Kavbojk Noko na ulicah Pjongjanga ni pričakovati, saj jih oblačilni kodeks prepoveduje.
Severnokorejske kavbojke za petične
Na Švedskem bodo začeli v prihodnjih dneh prodajati dizajnerske kavbojke s severnokorejskim poreklom.