Skladno s spremenjeno strategijo cepljenja proti covidu-19 bodo v prvih treh tednih aprila cepljeni starejši od 60 let, ki se želijo cepiti. Predvideno je, da se bodo stari od 60 do 64 let cepili s cepivom AstraZeneca, lahko pa tudi starejši, če izrazijo interes za cepljenje s tem cepivom in želijo cepljenje opraviti čim prej.
Posvetovalna skupina za cepljenje je predlagala, da se s cepivom AstraZeneca ustavi cepljenje mlajše populacije. Kot je za 24ur povedala Bojana Beović, bodo "za nekaj časa počakali, da se razjasnijo nekatere dileme glede varnosti cepiva AstraZeneca pri mlajših ljudeh".
O uporabi omenjenega cepiva pri mlajših so države začele razpravljati po pojavu tromboz pri posameznih pacientih. Beovićeva sicer dodaja, da vzročna povezava še vedno ni dobro dokazana, a da je bilo narejenih nekaj korakov naprej. "Videti je, da gre pretežno za ženske, pri nekaterih teh bolnikih so našli neka protitelesa proti trombocitom".
Na vprašanje, kaj to pomeni za mlajše osebe, ki so prvi odmerek že prejele, je odgovorila, da ne ve. Cepljenje z drugim odmerkom je predvideno po 12. tednih, do takrat pa bo po njenih besedah že več znanega.
V več evropskih državah so prenehali cepiti mlajše osebe s cepivom AstraZeneca. V Franciji ga priporočajo le za osebe, starejše od 55 let. Tam so zabeležili v tednu od 19. do 25. marca tri primere "tromboz" na atipičnih mestih. Skupaj pa od začetka cepljenja 12 primerov, od tega štiri smrtne. Večina prizadetih so ženske, devet je bilo mlajših od 55 let.
Na Nizozemskem so mejo postavili pri starosti 60 let. Tako so se odločili, potem ko so zabeležili pet novih primerov omenjenih stranskih učinkov, ki so prizadeli ženske, stare med 25 in 65 let. Ena med njimi je umrla.
Podobno odločitev, torej za zaustavitev cepljenja mlajše populacije s tem cepivom, so v začetku tedna sprejeli v Nemčiji.
V Veliki Britaniji so doslej z omenjenim cepivom cepili več kot 18 milijonov ljudi. Zabeležili so 30 primerov krvnih strdkov, sedem ljudi je umrlo. V 22 primerih je šlo za cerebralno vensko sinusno trombozo, v osmih primerih je šlo za druge primere tromboze. "Tveganje za pojav te vrste strdka je zelo majhno," so zatrdili v nadzorni agenciji za zdravila in zdravstvene izdelke. Število in oblika domnevnih stranskih učinkov, o katerih so poročali doslej, pa po njihovih navedbah nista nič posebnega v primerjavi s stranskimi učinki drugih cepiv, ki se uporabljajo že rutinsko.
NESPOSOBNI SO SPOSOBNI ONESPOSOBITI SPOSOBNE.
A ne ga srat počakali boste, pa tolk ste kokodakali kako je vse varno. Sramota od dohtarjev ste. Samo dinarčke …
Ga. Beović bi počakala na mnenje in odgovornost drugih 😌. Kaj pa rok uporabnosti cepiva?. V Srbiji so 25tisoč doz …