"Naj izpostavim, da je pobuda nastala na predlog prošenj, ki prihajajo s strani prebivalcev, ki so vsak dan bolj zaskrbljeni zaradi povečane kriminalitete in nasilja in razočarani nad nezadostnim odzivom vlade," je na današnji novinarski konferenci povedala poslanka SDS Anje Bah Žibert.
Predloge SDS zavrnili že na seji odbora
Na nedavni seji odbora za notranje zadeve, ki je bila prav tako sklicana na zahtevo SDS, so poslanci zavrnili sklep po katerem naj bi se ustavilo podiranje ograje na meji, saj migranti v Slovenij prihajajo predvsem preko mejnih prehodov z vozili. "Žal s strani vlade nismo bili slišani in to se danes pozna, kajti statistika je vse slabša," pa so kljub temu prepričani v SDS.
"Podatki kažejo, da imamo vse večji varnostni problem in če bi pravočasno ukrepala, bi marsikaj od tega lahko preprečili," pravi Bah Žibert. "Teža problema se z meje prenaša v notranjost države, v okolico nastanitvenih centrov. Poročilo policije kaže, da je prirast kaznivih dejanj največji v okolici Ljubljana Vič, kjer je tudi azilni dom," pravi poslanka.
"Število posilstev, ki so jih zagrešili migranti, se je povečalo za 170 odstotkov"
"V policiji so potrdili, da je zaznati velik porast posilstev, kar se mi zdi še posebej izprijeno dejanje, ki so jih zagrešili ilegalni migranti in to kar za 170 odstotkov," pravi Bah Žibert in v isti sapi poudarja, da policija podatke o napadih skriva. Policija je v lanskem letu sicer zabeležila sedem posilstev, ki so jih zagrešili državljani tretjih držav, letos pa do konca septembra 19 posilstev, ki so jih zagrešili tujci. Državljani RS so lani zakrivili 63 posilstev, letos do konca septembra pa 33.
"Slovenska vlada mora biti na evropskem parketu glasnik temu, da se sprejmejo skupni ukrepi s katerimi bi se povečal nadzor na schengenski meji, ki mora postati meja in ne vstopna točka za ilegalne migrante," meni poslanka SDS.
"Verjamem, da gre pri tem tudi za nesposobnost, a to ni opravičilo"
"Od začetka leta pa do prvih dni novembra v državo vstopilo več kot 50 tisoč ilegalnih migrantov, leta 2022 je bilo ilegalnih prehodov nekaj čez 18 tisoč," razlaga Bah Žibert. Po podatkih urada za migracije je sicer za večino migrantov Slovenija zgolj tranzitna država, ki jo zapustijo v povprečno treh tednih.
Konec oktobra je Slovenija ponovno uvedla nadzor na meji s Hrvaško. V SDS pa so prepričani, da vlada Roberta Goloba ne skrbi za učinkovito zaščito meje. "Verjamem, da gre pri tem tudi za nesposobnost, a to ni opravičilo," pravi poslanka SDS, ki sicer predlaga, da naj bi vlada poleg policije na mejo poslala še vojsko. Prav tako naj bi na njihov predlog vlada odpravila sklep iz decembra lani, na podlagi katerega se je odločila, da sprejme 50 državljanov Turčije ali Afganistana. Gre sicer za osebe z območij, ki jih je močno prizadel potres.
Kaj pa so storili pri SDS, ko so vodili vlado? Psihofizično zastrupljali svoj plebs, z judeževimi evri neobdavčeno zasipali zblaznele …
Se nimamo kaj pregovarjat. Vsak ki nima vabila in dokumentov takoj v Koper na prvo ladjo za Afriko. Za delovno …
Zakaj pa ne razpravljajo. Najprej naj najdejo vzroke...in eden večjih je vstop Hrvaške v Schengen. Kdo je dal zeleno luč? …