Psiholog o samotestiranju in razpravah: "Ne lomimo kopij na hrbtih otrok!"

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Začenja se samotestiranje otrok v šolah. Mnenja se še vedno krešejo. Ministrvo poslalo dodatna pojasnila. Psiholog klinične psihologije izpostavlja, da je testiranje samo za otroka popolnoma netravmatično.
Oglej si celoten članek

Samotestiranje je predvideno praviloma ob ponedeljkih, sredah in petkih. Organizacija samotestiranja glede časa in kraja je v pristojnosti šole, ki "naj izvedbo prilagodijo na način, ki bo zanje najbolj optimalen". 

Odlok pri samotestiranju otrok v šoli ne predvideva sodelovanja staršev, in sicer ne glede na starost učencev. Kot pa v dodatnih pojasnilih navajajo na ministrstvu, lahko šola izjemoma dovoli sodelovanje staršev pri izvajanju samotestiranja učencev prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja.

Kaj storiti, če otrok nima soglasja staršev

Ministrstvo je pojasnilo tudi, kako naj šole ravnajo v primerih, če bodo v šolo prišli otroci brez soglasja njihovih staršev za samotestiranje. Po navedbah ministrstva šola tudi tem učencem "zagotovi varno okolje, ki poleg preprečevanja okužbe preprečuje tudi povečanje stiske in stresa učencev", starše pa pozove, da nemudoma pridejo po svoje otroke. Šola o tem obvesti tudi center za socialno delo. Odgovornost staršev pa je, da organizirajo odhod otroka domov, so zapisali. Če učenec pozabi prinesti podpisano soglasje staršev, lahko ti podajo tudi ustno soglasje, učenec pa naslednji dan prinese pisno soglasje.

Sicer pa šola starše, ki izrazijo nesoglasje, obvesti, da se njihov otrok do nadaljnjega izobražuje na daljavo, ker zanj velja prepoved zbiranja v prostorih šole. Če bo na šoli ugotovljeno, da je zaradi množičnega nestrinjanja z ukrepom obveznega samotestiranja nemogoče organizirati izvedbo pouka v prostorih šole, ravnatelj predlaga prehod na model BC2, torej na izobraževanje celotne šole na daljavo.

Foto: Profimedia Samotestiranje otrok Sviz Propadel zadnji poskus za samotestiranje učencev doma

Burne razprave 

Pred začetkom samotestiranja v šolah potekajo burne razprave, miistrica za šolstvo Simona Kustec ves čas izpostavlja, da v kolikor želimo ohraniti šole odprte, je to nujno. Psiholog Aleksander Zadel je za sinočnje Odmeve izpostavil podobno: "Pri samotestiranju otrok gre za postopek, ki bo z najmanjšim posegom v otrokove pravice pomagal pri našem skupnem projektu, da šole ostanejo odprte." 

Dejal je, da je skrb za otroka nekaj naravnega, a zdi se, da so se otroci znašli sredi boja. "Veliko ljudi je jeznih na vlado, drugi so jezni na opozicijo, tretji na strokovno skupino, ki svetuje vladi. Veliko jeznih odraslih je, ni pa prav, da se kopja lomijo na hrbtih otrok." 

Zadel nadaljuje, da otrok ne bo doživljal travme, če si bo dal masko z obraza za trenutek in opravil test. "Če se odrasli ne strinjamo, gremo protestirati, na mraz, mi se izpostavimo. Pustimo otroke! Postopek samotestiranja je za otroka popolnoma netravmatičen, to lahko zagotovim kot psiholog klinične psihologije. Ko pa otrok vidi jeznega starša, ki protestira, da naj otrok tega ne naredi, hkrati pa vidi druge, ki to opravijo in so v šolah, je ta stiska nevarnost za njegov dolgotrajni razvoj." 

Izpostavil je še, da imajo šole v okviru svetovalnih služb usposobljene strokovnjake, da se lahko pogovorijo z otroki, ki bi se v tej situaciji lahko počutili nelagodno. 

Covid-19 Toliko necepljenih je na intenzivi. Stanje je grozljivo. Covid-19 Najnovejša prognoza: Epidemija še narašča, takšne so ocene

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 19

  • 11:02 17. November 2021.

    Prej psihotik nujno potreben resne obravnave, kot psiholog. Le kateri odgovoren stars bo sel podpisat izjavo in predal otroke v …

  • 10:52 17. November 2021.

    Psihologi delajo kot piha veter. Pred 40 leti bi psihologi rekli, da je vsakršno upiranje redu in disciplini (ne glede …

  • 09:33 17. November 2021.

    jest bi se vprašal naslednje, zakaj pct pogoj je toliko in toliko časa izključeval mladino do 15 leta, potem pa …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.