Okoli leta 1990, ko je Netscape izgubil svojo moč, Microsoft pa je prišel na plan z Internet Explorerjem, se je zdelo, kot da bo Mozilla potonila. Celo tožba proti Microsoftu padca ni zaustavila.
Vstal je iz pepela
Ampak 9. novembra 2004 je udarec vrnila z verzijo Firefox 1.0. Projekt se je originalno imenoval Feniks in naj bi simboliziral Netscapovo vstajenje iz pepela oziroma od mrtvih. V preteklih letih je po priljubljenosti vztrajno dohiteval IE, po zadnjih podatkih pa ga je tudi že prehitel.
Rekorden prvi mesec
Eden od pomembnejših ljudi v Firefoxu je Mike Shaver, trenutno podpredsednik dela za inženiring. Kmalu potem ko je prišel v podjetje, se je lotil programa za spremembo dela. Ker jih je takrat Microsoft že precej prehitel, so se lotili celotne prenove: veliko so naredili na hitrosti, ustvarjanju novih zavihkov, zmožnosti dodajanja strani med zaznamke, pup-upu in možnosti blokiranja. Ko je Firefox 1.0 končno prispel, ga je v prvem mesecu namestilo deset milijonov uporabnikov.
Odlično sodelovanje z Googlom
Javnost je Firefox 2 spoznala 6. oktobra 2006. Ljudje so se ga začeli hitro navajati, Firefox pa si je pridobil tudi zaupanje ljudi, ki sodelujejo pri internetnem razvoju. Veliko vlogo pri Mozillinem uspehu ima tudi Google, ki zagotavlja 89 odstotkov od 75 milijonov dolarjev prihodkov. Google ima dvojno reklamo: pojavi se s klikom na začetno stran, vedno pa ga lahko najdemo tudi v zgornjem desnem kotu.
Kaj bo prinesel Chrome?
Uporabniki seveda želijo več: zato je Mozilla septembra lani predstavila prvo beta verzijo Chrome Web browserja. Veliko lastnosti je prevzetih od Firefoxa, veliko pa je tudi Googlovih lastnosti. Poleg tega ima Mozilla pred sabo še veliko drugih načrtov za Firefox 3.6., 3.7. in 4.0. Napredek se ne sme zmanjšati, če ne želijo, da jih IE spet ulovi.