Študenti tega (morda) ne vedo, kazni pa astronomske

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Večkrat se pojavi dilema, ali morajo tudi študenti opraviti zdravniški pregled in tečaj varstva pri delu. Preverili smo, v katerih primerih je tudi zanje to obvezno.
Oglej si celoten članek

Večkrat se pojavi dilema, ali morajo tudi študenti opraviti zdravniški pregled in tečaj varstva pri delu. Preverili smo, v katerih primerih je tudi zanje to obvezno.

Časi, ko so študenti lahko le študirali, so mimo. Zaradi visokih življenjskih stroškov jih mora večina ob študiju opravljati študentsko delo. Čeprav bi glede na našo zakonodajo tovrstno delo moralo biti le "začasno in občasno delo dijakov in študentov", je pri nas pogosto socialni korektiv. Mnogo mladih si z njim blaži slabši socialni položaj. 

intervju Redki se uprejo, mnogi pa so pripravljeni o kršitvah spregovoriti

Prav slednje jih spravlja v podrejen položaj in se v primeru kršitev s strani delodajalcev zaradi strahu pred izgubo edina rednega dohodka pogosto ne želijo izpostavljati. Morebitnih nepravilnosti zato ne prijavljajo inšpektoratu za delo, o čemer smo podrobno pisali že lani.

Marsikateri dijaki ali študent pa ne ve za pravilo, ki tudi njih spravlja v navzkriž z zakonom. Osebe s statusom študenta ali dijaka, ki delajo pri delodajalcih na podlagi študentske napotnice, imajo namreč v skladu z zakonodajo status delavcev. Tako kot za redno zaposlene tudi zanje velja, da jim morajo delodajalci pred začetkom dela zagotoviti zdravniški pregled ali zahtevati zdravniško potrdilo, pridobljeno v okviru programa preventivnega zdravstvenega varstva.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11; ZVZD-1) v 3. členu opredeljuje kot delavca osebo, ki pri delodajalcu opravlja delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi ter osebo, ki na kakršni koli drugi pravni podlagi opravlja delo za delodajalca ali osebo, ki pri delodajalcu opravlja delo zaradi usposabljanja. 

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) je glede opravljanja preventivnih zdravstvenih pregledov za delavce, med katere se šteje tudi študente in dijake, podalo naslednje stališče: "V primeru, da je dijak oz. študent razporejen na delovno mesto (enostavno, nezahtevno ali nenevarno), za katerega je iz ocene tveganja razvidno, da nima tveganj, ki bi zahtevala druge usmerjene preglede (6/6. člen Pravilnika o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev (Ur.l.RS, št. 87/02)) in izpolnjevanje posebnih zdravstvenih zahtev za določeno delo v delovnem okolju (6/7. člen omenjenega pravilnika), je potreben zdravniški pregled v obsegu, ki ga zajemajo točke 6/1 do 6/5 istega pravilnika in ki ga opravi pooblaščeni zdravnik delodajalca ali drugi specialist medicine dela.

Foto: Profimedia Delavec V tem primeru torej zadošča zdravniško potrdilo, ki ga dijak oz. študent pridobi na podlagi opravljenega pregleda iz programa preventivnega zdravstvenega varstva, ob pogoju, da je bil pregledan v obdobju, ki ne sme biti daljše od petih let.

Slovenija Moral plačati strošek, za katerega sploh ni vedel, da obstaja

V primeru, da ocena tveganja za določeno delovno mesto pokaže nevarnost izpostavljenosti delavcev specifičnim tveganjem pri delu, jim mora delodajalec na lastne stroške zagotoviti pregled v celotnem obsegu iz 6. člena omenjenega pravilnika pri pooblaščenem zdravniku, specialistu medicine dela in v rokih, ki jih na podlagi priloge k temu pravilniku določa izjava o varnosti za konkretno delovno mesto.

Predhodni zdravstveni pregled za študente, ki pri delodajalcu opravljajo delo na podlagi študentskih napotnic, je obvezen, kadar iz izjave o varnosti in zdravju pri delu izhajajo posebne zdravstvene zahteve za delo na konkretnem delovnem mestu, če iz ocene tveganja izhajajo tveganja za nezgode, poklicne bolezni in bolezni povezane z delom, kadar je pregled predpisan s posebnimi predpisi.

Delodajalec mora od izvajalca dela, torej od dijaka oz. študenta, pridobiti original tega dokumenta in ga hraniti za čas izvajanja dela. Po zaključku mu lahko original vrne ter za morebitne nadaljnje potrebe hrani fotokopijo.

Prav tako so delodajalci po Zakonu o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) dolžni delojemalcem zagotoviti usposabljanje iz varnosti in zdravja pri delu. Usposabljanje se ne opravi zgolj ob sklenitvi delovnega razmerja, temveč tudi ob razporeditvi na drugo delovno mesto, ob uvajanju nove tehnologije oz. novih delovnih sredstev ter ob vseh spremembah v delovnem procesu, ki s seboj prinašajo spremembe na področju varnosti pri delu.

Kot že omenjeno, vse navedeno velja tudi za dijake, ki delajo prek napotnice študentskega servisa. Obenem je v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih, Pravilnikom o varovanju zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb in Pravilnikom o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti rakotvornim in/ali mutagenim snovem pri njih treba upoštevati tudi posebne predpise o delu mladoletnih oseb.

Slovenija To so najbolje plačana študentska dela, toliko lahko zaslužijo na uro

Toliko kršitev so zaznali na Inšpektoratu za delo

Študentski servisi imajo zelo pomembno vlogo pri svetovanju, zato ni redko, da se nanje v zvezi z vprašanji o zdravniškem pregledu večkrat obrnejo tako delodajalci (predvsem manjši, ki nimajo posebnih služb, ki bi skrbele za to področje) kot mladi. 

Nadzor nad kršitvami sicer opravlja Inšpektorat RS za delo, ki lahko z globo kaznuje tako delodajalca kot tudi delavca, med katere štejejo tudi študenti. "Zakon kot prekršek opredeljuje, da se z globo od 2.000 do 40.000 evrov kaznuje delodajalec, ki ne zagotovi zdravstvenih pregledov delavcev, ki ustrezajo tveganjem za varnost in zdravje pri delu. Prav tako določba 5. točke 77. člena ZVZD-1, predpisuje, da se z globo od 100 do 1000 evrov kaznuje delavec, ki se ne odzove in ne opravi zdravstvenega pregleda, ki ustreza tveganjem za varnost in zdravje pri delu na delovnem mestu," razložijo na inšpektoratu, kjer posebne evidence glede izrečenih glob zaradi kršitev, povezanih z zagotavljanjem zdravstvenih pregledov študentom, kadar so potrebni, sicer ne vodijo.

Foto: Anže Petkovšek Študentsko delo Po njihovih opažanjih pa študentje pogosto niso seznanjeni, da bi glede na tveganja za varnost in zdravje pri njihovem delu morali biti napoteni na zdravstveni pregled.

Zdravje Študenti lahko tako poskrbijo za boljšo zaščito

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 16:25 10. November 2024.

    Blebetanje, ko vsi vemo , da je za kakršnje delo potreben zdravniški pregled ! Zakaj pa tu ni omenjen še …

  • 10:12 9. November 2024.

    Predvidevam, da je avtorica pri naslavljanju prispevka v mislih imela delodajalce glede na to, da v nadaljevanju omenja določbo 5. …

  • 09:45 9. November 2024.

    v bistvu je študentsko delo pranje denarja in svinjarija na kubik. praktično lahko vsaka oseba stara 16 let - dela …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.