Leta 2023 je šlo za potovanja poslancev več kot 300 tisoč evrov, za leto 2024 pa je bilo v proračunu za izvajanje mednarodne dejavnosti Državnega zbora zagotovljenih 500.600 evrov.
Potovanja poslancev v tujino mora odobriti delovno telo, pristojno za mednarodne odnose, pogosto nanašajo na pomembne parlamentarne zadeve, kot so sodelovanje v mednarodnih parlamentarnih organizacijah ali posebni dogodki.
Največkrat potovala predsednica državnega zbora
Največ je potovala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Odšla je na 29 službenih potovanj, za katere je šlo okoli 27 tisoč evrov. Najdražja je bila njena pot v Tokio, kjer se je udeležila pogrebne slovesnosti ob smrti nekdanjega japonskega premierja Šinza Abeja. Največ pozornosti in kritik iz opozicije je poželo potovanje predsednice državnega zbora v Ugando in Ruando v času, ko je Slovenija kandidirala za članstvo v varnostnem svetu OZN. Potovanje je sicer stalo manj kot 2000 evrov, saj so nočitve plačali gostitelji. Večina stroškov je šla za letalsko vozovnico, ki je stala 1600 evrov. Predsednico državnega zbora je na potovanje spremljala poslanka Mojca Šetinc Pašek, ki je bila takrat še poslanka Svobode.
Po hudih kritikah zaradi poti na Dunaj, kamor je na novoletni koncert ob začetku leta 2023 Urška Klakočar Zupančič potovala s Falconom, je predsednica državnega zbora s Falconom potovala le še dvakrat, z vladnim letalom je letela v Pariz in na Majorko.
Visoka cena letalskih vozovnic za Avstralijo
Skoraj toliko, kolikor so stala vsa potovanja Urške Klakočar Zupančič, je državni zbor plačal poslankama Suzani Lep Šimenko (SDS) in Veri Granfol (Svoboda) za potovanje v Sidney, kjer sta obiskali slovensko skupnost, ki živi v Avstraliji. Vsaka letalska vozovnica je stala 9.318 evrov, kar je največ, kolikor je v zadnjem mandatu plačal državni zbor za letalsko vozovnico. Skupno je obisk poslank v Avstraliji stal skoraj 23 tisoč evrov, k temu pa je treba prišteti še 1000 evrov, kolikor je stala odpoved potovanja za poslanko Levice Tatjano Greif, ki je pot odpovedala.
Pravilnik o mednarodni dejavnosti Državnega zbora Republike Slovenije določa, da poslanci pri službenih potovanjih v tujino potujejo v ekonomskem razredu.
Pri odpovedih rekorderka Tamara Vonta
Za odpovedi potovanj je državni zbor doslej plačal več kot 26 tisoč evrov, saj je bila pri večini potovanj, ki so bila kasneje odpovedana, že kupljena letalska vozovnica oziroma rezerviran hotel. Že načrtovana potovanja je odpovedalo 23 poslancev. Medtem, ko jih je večina odpovedala eno ali dve službeni potovanji, jih je med skupno 16 službenimi potmi kar šest odpovedala poslanka Svobode Tamara Vonta, in sicer poti v Podgorico, Sevillo, Dublin, Rim, Pariz in na Lampeduso. To je državni zbor skupno stalo okoli 5500 evrov. Je pa njenih šest odpovedanih poti stalo le malo več kot ena odpovedana službena pot Suzane Lep Šimenko v Washington, ki je stala nekaj čez pet tisoč evrov.
Rekorder v stroških Žan Mahnič
Daleč največ pa je za službena potovanja državni zbor plačal poslancu SDS Žanu Mahniču, ki je bil od začetka mandata do novembra letos na enajstih službenih potovanjih, od tega je šestkrat letel čez lužo, štirikrat v ZDA in dvakrat v Kanado.
Skupno je državni zbor za njegove poti plačal okoli 44 tisoč evrov. Mahnič je član odbora za zunanjo politiko ter član odbora za zunanje zadeve. Je tudi član delegacije Državnega zbora v parlamentarni skupščini Nata ter nadomestni član Delegacije Državnega zbora v parlamentarni skupščini Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.
Spali v sobah za 700 evrov
Za spanje v hotelu je državni zbor največ plačal Rastislavu Vrečku (GS), Zoranu Mojškercu (SDS) in Jožici Derganc (GS), ki so se štiri dni novembra letos štiri dni mudili na konferenci OZN o klimatskih spremembah v Azerbajdžanu. Hotelska soba v Bakuju je na posameznika stala več kot 2800 evrov.
Poslanci lahko potujejo v okviru svojih delovnih nalog, kot je udeležba na zasedanjih mednarodnih organizacij ali sodelovanje v projektih, ki so povezani z zakonodajnim delom ali diplomatskimi nalogami Slovenije. Cilj teh omejitev je zagotoviti, da so potovanja smiselna in upravičena ter da ne predstavljajo nepotrebnih stroškov za proračun.
Potovanja, ki so dvignila obrvi
Pozornost nekaterih medijev je vzbudilo potovanje Anja Bah Žibert SDS, ki se je na stroške davkoplačevalcev udeležila Svetovnega foruma o vodah na indonezijskem otoku Bali. Bah Žibert je predsednica Preiskovalne komisija o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika Ljubljanskega polja, podpredsednica Mandatno-volilne komisije ter članica odborov za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ter odbora za kulturo.
Z njo je potovala nepovezana poslanka Mojco Šetinc Pašek, ki po razhodu z Gibanjem Svoboda ni članica nobenega od parlamentarnih delovnih teles. Na Baliju preživeli sta bili tri dni, stroški za njuni letalski vozovnici in namestitev pa so znašali skoraj pet tisoč evrov.
Septembra lani so Suzana Lep Šimenko (SDS), Sandra Gazinkovski (GS) in Aleksander Prosen Kralj (GS) v Vietnamu udeležili Globalne konference mladih parlamentarcev. Noben od naštetih ni v rosnih letih, sta pa Gazinkovski, ki ima 35 let in Prosen Kralj, ki ima 39 let, za razliko od 45-letne Lep Šimenko poslanske klopi v tem mandatu zasedla prvič. V slovenskem parlamentu sicer deluje Klub mladih poslancev, v katerem lahko sodelujejo tisti poslanci, ki ob potrditvi mandata na dan konstitutivne seje Državnega zbora ne presegajo starostne meje 29 let.
Največ potujejo poslanci Svobode
Verjetno bi bila do potovanja na konferenco mladih parlamentarcev najbolj upravičena 27-letna Lucija Tacer, ki je najmlajša poslanka državnega zbora v tem sklicu. Tacer se sicer službenim potem ne izogiba, je ena od poslank, ki je v tem mandatu potovala največ, kar 14 službenih poti. Poslanka Svobode je med drugim članica odbora za zunanjo politiko in komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Njena službena potovanja so stala okoli 14.500 evrov.
Med poslanci Svobode jo prehiteva poslanec Miroslav Gregorič, ki je član odborov za obrabno, zunanjo politiko in zadeve Evropske unije ter član Nacionalne skupine Interparlamentarne unije in delegacije Državnega zbora za skupni parlamentarni nadzor Europola. Gregorič je bil na 17 službenih poteh v tujino, dvakrat je letel čez lužo, njegove poti so stale okoli 13 tisoč evrov.
Na 13-ih službenih poteh je bil poslanec Svobode Tine Novak, na vse razen dveh je potoval z letalom. Novak je del delegacije Državnega zbora v parlamentarni skupščini Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (vodja) in je bil opazovalec na parlamentarnih volitvah v ZDA, dvakrat v Azerbajdžanu in enkrat na Poljskem. Njegove službene poti so državni zbor stale okoli 25 tisoč evrov.
V poslanski skupini SD največ potuje poslanec Predrag Bakovič, ki je član Odbora za zunanjo politiko in Komisije za zamejce po svetu ter vodja Nacionalne skupine Interparlamentarne unije v Državnem zboru. Bil je na 13 službenih potovanjih, dve potovanji v skupni vrednosti nekaj več kot 2300 evrov je odpovedal. Njegove službene poti so stale okoli 15 tisoč evrov.
Poslanci Levice ostajajo doma
Med poslanci Levice potuje predvsem Nataša Sukič, med desetimi službenimi potmi so bile štiri odpovedane, skupaj pa so njene poti stale okoli pet tisoč evrov. Med poslanci Levice je na pot odšel samo še Matej Tašner Vatovec.
Med poslanci NSi je največ poti naredil predsednik stranke Matej Tonin, ki je spomladi sicer postal evropski poslanec. Do takrat je Tonin opravil 16 službenih poti, dvakrat je letel čez lužo. Njegove poti so stale okoli 28 tisoč evrov. Sledi mu Iva Dimic, ki je opravila 13 službenih poti, stale so okoli 21 tisoč evrov.
Močno se razlikujemo v ureditvi politikov od Švicarskega modela. Tam je funkcija kot častno delo za človeka ki ga državljani …
Seveda! V Vatikan in tamkajšnje najdražje hotele, kakopak!
Tamaro z viličarjem na tovorni promet