Poslanci vztrajajo na mrtvi točki

Foto: Žurnal24 Vlada predvideva ustanovitev 14 pokrajin.
Državni zbor je dodobra zagrizel v pokrajinsko zakonodajo. Medtem ko koalicijske stranke izražajo svojo podporo zakonom, pa so v opoziciji precej bolj nezadovoljni.
Oglej si celoten članek
 

SD in Zares za referendum

V Zaresu predlagajo posvetovalni referendum: Ali se strinjate s tem, da se na območju Slovenije ustanovi 14 pokrajin na območjih, kot jih predlaga vlada?

DZ je med sejo, ki naj bi po napovedih trajala 16 ur, opravil prvo obravnavo drugega zakona iz t.i. paketa pokrajinskih zakonov, torej o predlogu zakona o volilnih enotah za volitve v prve pokrajinske svete. Predlog zakona podpirajo koalicijskimi poslanci, medtem ko ga opozicijski zavračajo.

Člani parlamenta so nato prešli še k prvi obravnavi zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin, kjer se je zgodba o podpori s strani koalicije in pomislekom iz opozicije ponovila.

Koalicija vsaj načeloma enotna
V opozicijski SD, ki se skupaj z Zaresom zavzema za referendum, so ponovili napovedi, da zakonodaje, pri katerem je potrebna dvotretjinska večina glasov navzočih poslank in poslancev, ne bodo podprli. Kritični so bili tudi v LDS in SNS, predstavniki poslanskih skupin SDS, NSi, SLS in DeSUS pa so predlog zakona o ustanovitvi pokrajin podprli.

Franc Pukšič
je v imenu poslanske skupine SDS dejal, da je vzpostavitev občin pripomogla k temu, da so se določeni predeli začeli bolje razvijati, dobili vodovode, ceste, telovadnice, zdaj pa je treba narediti korak naprej k boljši kakovosti življenja ljudi, pridobivanju novih delovnih mest in boljšim plačam po vsej državi.

Izid glasovanja je negotov, saj so "nepokorščino" poleg opozicijskih včeraj napovedali tudi trije poslanci NSi – Janez Drobnič, Alojz Sok in Anton Kokalj. Poslanska skupina je sicer danes v državnem zboru kljub pomislekom izrazila podporo zakonom. Poslanec NSI Martin Mikolič je v razpravi spomnil, da so v njihovi poslanski skupini med prvimi zahtevali ureditev področja financiranja pokrajin. Po njegovem bo ključnega pomena solidarnost. "Razvojne razlike lahko zmanjšamo samo tako, da se bogatim da manj in več da revnim," je dejal.

Po besedah ministra za lokalno samoupravo Ivana Žagarja je zakonodajo še mogoče dopolniti, pokrajine pa so nujne za decentralizacijo države in skladen regionalni razvoj. Poslanke in poslance je ob začetku razprave pozval, naj zakonodajo podprejo, nujnost uvedbe pokrajin pa je podkrepil s statističnimi podatki, po katerih rast BDP ni enakomerno porazdeljena.

Premier Janez Janša je včeraj zvečer pozval tudi opozicijo, naj projekt podpre, in obljubil, da bo vlada pokrajinam zagotovila lasten vir financiranja. Prav to, da pokrajine nimajo svojih virov denarja, je namreč glavni očitek Pahorjevih socialdemokratov. Janša torej očitno še upa, da bo opozicija v petek vendarle prispevala glasove. Premier Janša predlog, da se izvede posvetovalni referendum, ocenjuje zgolj kot trošenje denarja in zavajanje ljudi.

Vlada predvideva 14 pokrajin: Celjsko, Dolenjsko-belokranjsko, Gorenjsko, Goriško, Istrsko-kraško, Kamniško-zasavsko, Koroško, Ljubljansko, Notranjsko, Posavsko, Prekmursko-prleško, Ptujsko-ormoško, Savinjsko-šaleško in Štajersko.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.