Posegli v plače javnega sektorja

Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor, Foto: Žurnal24 protest, sindikati, Državni zbor,
Poslanci so z 46 glasovi za in 18 proti sprejeli novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki med drugim odpravlja nekatere pomanjkljivosti plačnega sistema.
Oglej si celoten članek

Z novo ureditvijo je DZ posegel tudi v višino položajnega dodatka in plačilo dežurstev, čeprav te spremembe niso bile usklajene s sindikati. Ti so sicer popoldne organizirali shod, na katerem so izrazili nestrinjanje s tem, da se sprejema delovno in zdravstveno zakonodajo, ki ni bila predhodno usklajena v dialogu s socialnimi partnerji.

V povezavi si preberite več o odločitvah vlade po četrtkovem koalicijskem vrhu.
S transparentom Umaknite protidelavske zakone z dnevnega reda so se predstavniki sindikalnih central zbrali pred državnim zborom slabo uro pred začetkom redne julijske seje.

Kot je novinarjem poudaril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, je predlog dnevnega reda s predlogom uvrstitve nekaterih zakonov, ki niso usklajeni s sindikati, velika napaka slovenske politike.

 

"V izjemno težkih časih za slovenske delavke in delavce prihaja kar nekaj predlogov z namenom, da se zmanjšajo njihove pravice, kakovost življenja. To je velika napaka, ker so glavna žrtev krize delavci, ki niso nič krivi za lumparije in vse, kar se je hudega zgodilo," je dejal Semolič.

Današnji shod predstavnikov sindikalnih central je po Semoličevih besedah resno opozorilo, da se neusklajeni zakoni umaknejo iz parlamentarne procedure.

Prihodnji koraki so odvisni od dogajanja v DZ na julijski seji in sprejetih odločitev. "Naše ravnanje diktirajo politiki s svojimi odločitvami. Kar vemo, je, da se bodo borili, da se raven delavskih pravic absolutno ne zniža," je zatrdil Semolič.

Predsednik ZSSS opozarja, da so sindikati kadarkoli v stanju privabiti delavce, da so protesti mnogo večji in močnejši. "Ampak mi gremo postopoma, najprej z opozorili. Danes gre za simboliko," je dejal Semolič.

Precej oster je bil predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj: "Če se bo nadaljevalo s pokojninsko in zdravstveno reformo, bo jeseni splošna stavka ali pa pridemo pred državni zbor. Mi imamo sklepe, ki jih bomo absolutno v celoti uresničili."

 
V fotogaleriji si oglejte današnje proteste sindikatov.
Premier Borut Pahor je sicer po četrtkovem vrhu koalicije napovedal, da bo parlamentarna obravnava predloga novele zakona o delovnih razmerjih odložena, ker želijo to vprašanje rešiti celoviteje.

 

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je to potezo ocenil kot dobro, a hkrati dejal, da bodo kljub temu izvedli predvideni javni shod, saj očitno na dnevnem redu ostajata prav tako škodljiva predloga drugih dveh zakonov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.