Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je glede novega predloga zakona o partnerski skupnosti prejelo devet pripomb, ki so jih poslali posamezniki. Mesec dni trajajoča javna razprava se bo zaključila v petek.
Predolg odložitveni rok
Čeprav smo pričakovali, da bo med pripombami največ nestrinjanja glede tega, da nov predlog zakona ne posega v družinska razmerja, temu ni tako. "Nekatere pripombe se nanašajo na prehodno ureditev istospolne partnerske skupnosti, to je preoblikovanje obstoječih registriranih skupnosti v partnerske skupnosti, ter na odložilni rok uporabe zakona, ki naj bi bil predolg,“ navajajo na ministrstvu.
V predlagani ureditvi upravne enote ne bodo presojale, ali so izpolnjeni pogoji za preoblikovanje registrirane istospolne partnerske skupnosti v partnersko skupnost, pač pa se bo ta samodejno preoblikovala v prvi polovici leta od začetka uporabe zakona. Partnerja bosta lahko izjavila, da želita ali ne želita preoblikovanja njune skupnosti, njuna izjava pa bo imela učinek z dnem, ko bo podana.
Zakon se bo sicer začel uporabljati šele pol leta po tem, ko bo objavljen v Uradnem listu. Na ministrstvu predvidevajo, da bi ga lahko sprejeli v prvi polovici prihodnjega leta.
Ministrica Anja Kopač Mrak meni, da pri tem ne bo večjih težav. Tudi pri razpravah o referendumsko sicer zavrnjenem družinskem zakoniku ni bilo nasprotovanja izenačitvi pravic med partnerkama oziroma partnerjema, poudarja Mrakova.
Posvojijo lahko le biološkega otroka partnerja
Zakona o partnerski skupnosti izenačuje vse pravice istospolnih parov z drugimi pari, razen pravice oploditve in skupne posvojitve otroka. To pomeni, da bo na teh dveh področjih še naprej veljala sedanja ureditev po kateri istospolni par ne more posvojiti otroka. Lahko pa partner kot samska oseba posvoji biološkega otroka svojega partnerja, če so izpolnjeni ostali formalni pogoji za posvojitev ter v kolikor se ugotovi, da bi bila posvojitev za otroka koristna.
"Nekateri odobravajo tovrstno ureditev partnerske skupnosti, nekateri pa izražajo bojazen, da bi istospolno usmerjeni pari tako hitreje prišli do pravice do posvojitve ali oploditve z biomedicinsko pomočjo,“ na podlagi uradno prijetih pripomb pojasnjujejo na ministrstvu, aktivisti za pravice istospolnih parov pa ocenjujejo, da je nov zakon pisan v prid nasprotnikom družinskega zakonika.
Kot je znano je družinski zakonik na referendumu spomladi 2012 padel predvsem zaradi nasprotovanja možnosti, da istospolni par posvoji otroka in to tudi po tem, ko je bila predlagana kompromisna različica po kateri je bila možna le posvojitev biološkega otroka partnerja. Ta je sedaj že uzakonjena.
Nadomestno materinstvo ni dovoljeno
Ni pa v Sloveniji dovoljeno nadomestno materinstvo, prav tako pa, kot so nam pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ni možna posvojitev otroka, ki ga je nadomestna mati rodila v tujini. .
Po sprejetju Zakona o partnerski skupnosti se bo ministrstvo lotilo priprave zakona o družinah. Ali bodo zakon prenovili tako, da bo omogočal posvojitve istospolnim parom, oziroma priznal istospolne družine, ki v Sloveniji že obstajajo, nam na ministrstvu niso odgovorili.
No, sedaj pa si malo poglej kdo je ta dr. Andreja Hočevar in boš takoj ugotovil s katerim namenom je …
ahm. Raziskave so pokazale da OTROCI ki odraščajo v gejevskih oz. homoseksualnih družinah so v končnem obdobju svojega odraščanja bolj …
Da se dva moška košujeta je čisto zadosti. Če bi jaz to mogel gledat celo svojo mladost ... Že ta …