Politične kupčije uvod v kaos

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Javni sektor. 81 odstotkov vseh uslužbencev ima napačno plačo. Napoved. Ker je Pahor popustil policistom, ekonomisti napovedujejo kaos, “saj zahtevam ne bo konca”.
Oglej si celoten članek

Potem ko je vlada popustila zahtevam policistov in jim odobrila plačne dodatke, po neuradnih informacijah svoje zahteve pripravljajo še vsaj štiri skupine javnih uslužbencev, zaradi česar odhajajoča ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs že govori o “rušenju enotnega plačnega sistema”.

Medtem njegova analiza, ki jo zapušča svojemu nasledniku Borutu Pahorju, razkriva, da ima tako imenovani Virantov plačni sistem niz nepravilnosti.

Konec plačne reforme

“Gre za popolnoma nesistemski pristop,” pravi Pavlinič Krebsova. Kot poudarja, je bilo sindikatom obljubljeno, da se bodo vsi posegi v plačni sistem, denimo odprava plačnih nepravilnosti, sprejemali v socialnem dialogu.

Kot razkriva analiza, je namreč več kot 144 tisoč javnih uslužbencev uvrščenih v napačen plačilni razred. Pavlinič Krebsova tudi zaradi obljub, danih Evropski komisiji, meni, da je neustrezno, da se bo z dodatki večala skupna masa plač.

Sporni dodatki

Uvedba policijskega dodatka za stalnost je po njenem mnenju sporna, ker bi ga le oni dobivali v višini 0,5 odstotka od osnovne plače, vojaki in cariniki pa dobivajo po 0,33 odstotka. Dodeljevanje položajnih dodatkov so ravno lani zaradi krize omejili.

Namesto 11.800 uslužbencev jih ga prejema le še 9.008, s tem pa je bilo prihranjenih 700 tisoč evrov. A analiza kaže tudi, da je bilo v celotnem javnem sektorju lani vseeno deset odstotkov več izplačil za delovno uspešnost zaradi povečanega obsega dela.

Pavlinič Krebsova obenem opozarja še na tretji dodatek policistom: “Dodatek za delo prekrškovnega organa je nov. Ne določa ga ne zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne kolektivna pogodba.” Če bi obstajal, bi ga morali po njenem mnenju prejemati tudi zaposleni na davčni in carinski upravi ter upravnih enotah in inšpektorji.

Foto: Žurnal24 virant saÅ¡a despot t MINI INTERVJU: Gregor Virant, nekdanji minister za javno upravo

Ali popuščanje policistom predstavlja konec enotnega plačnega sistema v javnem sektorju?
Enotnost sistema, ki ga je leta 2002 naredil Drnovšek, uveljavila pa Janševa vlada, se ruši. To je katastrofalna napaka, saj so se tri vlade devet let trudile ohraniti enoten plačni sistem.

Pričakujete, da bodo svoje zahtevali tudi drugi javni uslužbenci?
Zagotavljam, da bomo prišli nazaj v stanje plačnega stampeda. Vsak del javnega sektorja lahko zahteva dvig plač, in to se nikoli ne konča. To smo videli že med letoma 1996 in 2002, ko je novi plačni sistem to zaustavil.

To je skrajno neodgovorno in je rezultat nenačelnih političnih kupčij. Verjetno je bila to cena, da LDS ostane v koaliciji. To bo državo drago stalo, saj delajo politične kupčije na račun davkoplačevalcev in javnega interesa. Zdaj se lahko odpre pandorina skrinjica.

"Vlada s tem odprla pandorino skrinjico"

Foto: Žurnal24 Bogomir Kovac BOBO Bogomir Kovač, ekonomist
Vprašanje je, ali bo vladi uspelo zaustaviti možne zahteve. Po mojem mnenju ne, ker je s tem odprla pandorino skrinjico. To je začetek konca te matrike plačnih razmerij.

Gre seveda za povsem neprimerno ravnanje in preboj, ki za sistem ni dober. Ne računam pa, da se bodo v teh razmerah zgodile hitre in zelo dramatične spremembe oziroma večje politične in finančne eskalacije.

Foto: Boštjan Tacol Jože Mencinger (Foto: Boštjan Tacol) Jože Mencinger, ekonomist
To, da je popustil policistom, je sicer Pahorjeva napaka, a v osnovi je veliko napako s poenotenjem javnega sektorja storil Virant.

Takrat si ni dal nihče dopovedati, da se tako ne dela; ne morete vnaprej določiti razmerij, to je neumnost.

Če v tej piramidi narediš en premik, je jasno, da se takoj začnejo premiki tudi drugje.

Foto: Boštjan Tacol Masten Igor Masten, ekonomist
Izdatki za plače v javnem sektorju bodo zdaj seveda večji. Težko je reči, ali bo to vodilo v spiralo plačnih dvigov.

Mislim, da ne, ker za to preprosto ni prostora. Napovedi, da bodo vsi zahtevali podobno kot policisti, lahko razumemo bolj kot hitenje h koritu, dokler je še kaj v njem.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 06:53 6. Julij 2011.

    Mogoče se Pahor boji, da bo prišlo do državnega udara. Torej lahko pričakujemo, da naslednje "povišice" dobi vojska.<br /><br />Poznam …

  • 06:33 6. Julij 2011.

    no ja, @jurij, tisto z 900€ plače je malo kilavo, res pa je da bi moral bit regres minimalen, ni …

  • 22:58 5. Julij 2011.

    S posiljivo celozaslonsko reklamo na vašem portalu se vam je popolnoma zmešalo. Enkrat poskusiš prebrati novico, drugič tudi, tretjič ne …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.