Inšpektorica Deana Potza z Zdravstvenega inšpektorata je danes na novinarski konferenci Vlade RS o aktualnem stanju glede covid-19 predstavila ugotovitve nadzora inšpektoratov v zvezi z izvajanjem ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe in cepilno strategijo. V obdobju od 19. do 25. aprila so inšpektorati opravili skupno 3608 nadzorov, pri tem so izrekli 20 prekrškovnih sankcij, 312 opozoril po zakonu o prekrških ter 212 upravnih ukrepov.
Najvišje število nadzorov je opravil zdravstveni inšpektorat, sodelovali so tudi tržni inšpektorat, ter inšpektorat za delo, infrastrukturo, za šolstvo in šport. Največ nadzorov je bilo izvedenih v trgovinah, sledijo mu gostinstvo, druge dejavnosti ter nadzori na javnih mestih, v cestnem in železniškem prometu, v cepilnih centrih in na področju športnih dejavnosti.
Največ neskladnosti je bilo ugotovljenih v gostinskem sektorju, vsega skupaj 122, kar predstavlja 26-odstotno neskladnost z opravljenimi nadzori, ter v trgovinah.
Poostren nadzor se bo nadaljeval tudi v prihodnjih dneh, predvsem na terasah lokalov.
Na teh dveh področjih je bilo tudi največ izrečenih ukrepov. Razlogi za izrek ukrepov so največkrat bili neupoštevanje primerne medsebojne razdalje, neuporaba maske, pogojev o opravljanju gostinske dejavnosti in pomanjkanje razkužil.
Največ prekrškovnih sankcij je bilo izdanih zaradi nezagotavljanja testiranja zaposlenih, odsotnosti dovoljenja opravljanja dejavnosti ter nespoštovanja ukrepov NIJZ za preprečevanje širjenja epidemije virusa covid-19.
Nadzori v cepilnih centrih
Nadzori so potekali tudi v cepilnih centrih. Ugotovljeno je bilo, da organizacija in izvajanje cepljenja večinoma potekata v skladu z cepilno strategijo, vidne so izboljšave v primerjavi s prejšnjimi tedni.
Prejete prijave se pretežno nanašajo na izvajanje nacionalne strategije cepljenja v delu prednostnih cepil.
Ugotovljena je bila ena neskladnost pri 175 nadzorih. V največjem cepilnem centru v državi, na gospodarskem razstavišču v Ljubljani, je bila na cepljenja po pomoti vabljena 29-letna oseba brez kroničnih bolezni. Ker ni izpolnjevala nobenih prednostnih kriterijev, cepiva ni prejela.
Policisti izrekli večinoma opozorila
Policisti pa so v zadnjih dveh tednih opravili nadzore na 26.373 krajih, nekatere nadzore so opravili tudi na podlagi prijav s strani občanov. Skupno so izrekli 1.429 ukrepov - 1.180 opozoril in 243 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov.
Največ ukrepov so izvedli na območju policijske uprave Ljubljana (283), Maribor (92) in Celje (84), sledi policijska uprava Novo mesto z 51 ukrepi.
Kako je bilo s karantenami?
Policija je na vseh mejnih prehodih in kontrolnih točkah na naši notranji meji od 15. do 28. aprila izdala skupaj 3.685 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Največ napotitev v karanteno na domu je bilo vročeno osebam, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (2.167), Kosova (420), Hrvaške (348), Severne Makedonije (234), Srbije (169) in Nemčije (104).
Policija izgublja vlogo in pomen, politika jih uporablja za inkasante in ustrahovanje ljudi.
Itak bodo gostinci plačali davek, zaradi njihovega oglašanja v medijih. Herr Flick dobro nabira denarčka za svojega vrhovnega poveljnika Janeza.
zakaj policija ne prikaze podatkov za obdobje kotober 2020 feb 2021, ko so izvajali nneustavna dejanja? Zdaj pa vsi pridni …