Po tem, ko so migranti v bližini Sežane izpustili zvezanega moškega, se je ta po pomoč zatekel k bližnjim stanovalcem, ti pa so obvestili policijo.
Policija je po obvestilu na kraj poslala vse razpoložljive patrulje policije, aktivirali so tudi helikopter. Ker se je to dogajalo blizu meje, so o tem obvestili italijanske kolege, ki so priskočili na pomoč.
Nekaj po 20.00 je italijanska policija slovenske kolege obvestila, da so v kraju Bazovica prijeli tri osebe, ki bi lahko ustrezali osumljencem. Pri sebi so imeli predmete, ki so jih ukradli moškemu. Vse tri osumljence, 25-letnega državljana Maroka in dva 18-letna državljana Alžirije, so vrnili v Slovenijo in jih pridržali. Vse tri so policisti v Črnomlju obravnavali že konec aprila, ko so jih vrnili na Hrvaško, so povedali policisti.
Pri ugrabitvi moškega so sicer sodelovali štirje ljudje, a je, kot kaže, med potjo proti italijanski meji eden izmed storilcev vozilo zapustil, še preden so prispeli v bližino Sežane.
Policija je preiskala tudi informacije, da naj bi migrantom pomagala dva Slovenca, ki naj bi se pretvarjala, da sta arheologa. Preverili smo, kaj se je dogajalo, in ugotovili, da sta v tistem času tam res delo opravljala dva arheologa, so povedali policisti.
Jože Senica, namestnik generalne direktorice policije, poudarja, da bodo naredili vse, da bo Slovenija ostala varna država. Priznava pa, da ni mogoče zagotoviti, da se takšen dogodek ne bi ponovil. To se dogaja v vseh državah, dodaja. "Ocenjujemo, da se bodo migracijski tokovi okrepili, zato smo okrepili tudi prisotnost na teh območjih. Spremenili smo način delovanja, nadzor meje opravljamo s pomočjo helikopterja, tam je mobilna policijska postaja, predlagali smo nabavo dodatne tehnične opreme za nadzor meje," poudarja Senica.
Kljub različnim mnenjem se je ograja izkazala za koristno, na mestih, kjer še ni nameščena, pa policija predlaga, da se postavijo ovire.
Policisti so obiskali prebivalce naselja, kjer se je zgodila ugrabitev in jim svetovali, kako ukrepati v podobnih primerih. "Zavedamo se, da takšni dogodki vplivajo na občutek varnosti," pravi Senica.
Lani so policisti v 153 akcijah in prijeli 218 tihotapcev ljudi z nekoliko več kot tisoč migranti. Med tihotapci je bilo 43 slovenskih državljanov. Letos je policija obravnavala 65 primerov, v katerih so prijeli 95 tihotapcev ljudi. Tudi letos prevladujejo med tihotapci tujci.
Največ dogodkov, povezanih z ilegalnimi migracijami, so obravnavali koprski policisti.
Letos je policija obravnavala več kot tri tisoč nezakonitih prehodov meje, število se je v primerjavi z lanskim letom povečalo za sto odstotkov, največ je državljanov Alžirije, Pakistana in Maroka. Skoraj četrtina vseh prebežnikov je iz Alžirije.
Če izrazijo migranti namero za mednarodno zaščito, jih mora policija izpustiti. Le redki pa postopek izpeljejo do konca. Velika večina jih postopek izkorišča za beg naprej proti zahodu.
Tukaj nekaj ne drži,ni treba biti dost pameten,da to ugotoviš.Ta režiser nima konkurence.SI Zvezan in zaprt v prtjažniku in veš …
Pa saj sta ugrabljeni in hčerka iz prve ropke podala izjavi,kaj je lahko policija tu pojasnila- edino,da so ugrabitelje ujeli …
Najprej je treba zahtevati spremembo zakonodaje! Prošnjo za azil lahko vloži LE OSEBA, KI SE JAVI NA URADNEM MEJNEM PREHODU! …