Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prebivalci Slovenije v povprečju od vseh alkoholnih pijač največ piva. V letu 2015 je po njihovih podatkih popil vsak v povprečju 97,6 litra, sledilo je vino in nato žgane pijače.
Po podatkih Evropskega združenja pivovarjev v Evropski uniji popijejo Čehi v povprečju na leto za 86 odstotkov več piva kot Slovenci.
Prevladujejo mikropivovarne
V Sloveniji je bogata tudi pivovarska tradicija. Po podatkih prej omenjenega združenja je v letu 2015 v Sloveniji delovalo 55 pivovarn. Največ je mikropivovarn, ki letno proizvedejo do 1000 hektolitrov piva. Slovenija sicer več piva izvozi kot uvozi. Lani je bilo izvoženega za 35,8 milijona evrov piva.
V Sloveniji ima dolgo tradicijo tudi hmeljarstvo, saj se Slovenija po pridelavi hmelja uvršča med večje svetovne pridelovalke hmelja. Po začasnih podatkih za leto 2016 je bilo pridelanih 2.478 ton hmelja.
Ob vsem skupaj pa je treba dodati, da je treba biti pri uživanju piva odgovoren. Prekomerno uživanje alkohola škoduje zdravju. Predvsem pa pojdite za volan samo trezni.
ja, avtor bi lahko navedel razrez cene oz končnega zneska, ker mislim, da je kriva visoka trošarina in višji ddv …
Lahko bi še zapisali: koliko odstotkov je cena piva in koliko so v ceni davko in trošarine.
Ja, žalost božja, že ko sem tele statistične podatke bral, ki mniso nič kaj stimulativni, sem videl samo piksno hladnega, …