Raziskava med Britanci kaže, da tisti, ki so trdili, da ne uporabljajo strani za nezakonito nalaganje datotek (peer-to-peer) letno za zakonit nakup glasbe porabijo 49 evrov, piše BBC. Nasprotno pa ljudje, ki so zatrdili, da uporabljajo takšne strani, letno za zakonit nakup glasbe zapravijo okoli 86 evrov na leto.
Kar desetina vprašanih v starosti od 18 do 50 let je namreč dejala, da si nezakonito nalaga glasbo. Od teh pa jih je kar osem od 10 odgovorilo, da kupujejo tudi zgoščenke, vinilne plošče ter MP3-datoteke.
Le vprašanje cene
Tri četrtine vprašanih, ki so bili stari med 18 in 24 let, je bilo pripravljenih plačati za glasbeno datoteko v MP3-formatu. Optimalna cena za to se je večini zdela 50 evro centov, medtem ko trenutno nekatere uspešnice stanejo med 0,88 in 1,1 evra.
Po besedah enega od raziskovalcev to glasbeni industriji pošilja sporočilo, da je glasba postala potrošna dobrina. Zato porabniki zahtevajo cenejši in lažji dostop do nje.
"Pirati" so manj skopuški
Raziskava kaže, da ljudje, ki si nezakonito nalagajo glasbo s svetovnega spleta, v povprečju več zapravijo za njen zakonit nakup.