Pahorjevi z bojnim načrtom za izhod iz krize

Foto: Žurnal24 (Foto: Anže Petkovšek)
Razvojni minister Mitja Gaspari je predstavil seznam ukrepov za boljše delovanje gospodarstva, ki zajema vse od delovanja javnih ustanov do zdravstvenega varstva.
Oglej si celoten članek
Gaspari je danes predstavil vladno gradivo z naslovom Strukturne prilagoditve v letih 2010 in 2011, ki bo spremljalo predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti.

Strukturne reforme so razdeljene v štiri poglavja: upravljanje javnih ustanov, spodbujanje podjetništva, konkurenčnosti in preglednosti trga dela, prilagoditve v prometni in energetski infrastrukturi ter prilagoditve sistema socialne varnosti in zdravstvenega varstva.

Za boljše upravljanje z državnim premoženjem vlada tako predvideva ustanovitev javne agencije za upravljanje z državnimi podjetji, preoblikovati namerava tudi Kad in Sod.

Predvidena je tudi ustanovitev javnega sklada za upravljanje z državnimi nepremičninami in preoblikovanje Darsa v zasebno družbo, ki bi nase prevzela državni dolg za cestno infrastrukturo.

Bolj povezan nadzor finančnih trgov, telekomunikacij, energetike in prometa
Vlada si želi tudi večjo učinkovitost in preglednost dela treh trenutnih varuhov finančnih ustanov. V ta namen so Pahorjevi začeli s projektom njihovega združevanja, a dokončne odločitve o tem še ni. Najprej bodo namreč počakali na priporočila Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke.

Urad za varstvo konkurence bo tako v letu dni postal povsem samostojna agencija, morda pa se ji bo pridružil tudi urad za varstvo potrošnikov. Prihodnje leto bo začela delovati tudi Agencija za javno naročanje.

Podobno združevanje je predvideno tudi pri nadzornih agencijah na področju telekomunikacijskih, energetskih in prometnih omrežij. Elektrodistribucijska podjetja bi razbili na omrežni in tržni del, slednje pa bi skupaj s sistemskim operaterjem distribucijskega omrežja, družbo Sodo, združili v enovito družbo.

Obdavčenje študentov in spodbujanje potencialov
Strukturni ukrepi predvidevajo tudi spremembe štipendijske politike ter obdavčitev študentskega dela. Po Gasparijevem mnenju imamo v Sloveniji veliko razvojnih ustanov, ki pa delujejo nepovezano. S sinergijami med temi ustanovami bi lahko sprostili potencial, ki ga je po Gasparijevi oceni za okoli milijardo evrov. Predlogi predvidevajo denarna nadomestila za primer brezposelnosti tudi zaposlenim za določen čas, ki so predvsem mladi.

Poleg tega je Gaspari napovedal še vlaganje v železniško infrastrukturo, vlaganje v obnovljive vire energije, boj s klimatskimi spremembami, drugačno gospodarjenje z gozdovi ter spremembe v sistemu zdravstvene dejavnosti in zavarovanja.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.