Čeprav se morda zdi drugače, se je na področju spoštovanja avtorskih pravic v zadnjih petnajstih letih zgodil precejšen premik. Včasih so bili na 95 odstotkih računalnikov piratski programi, zdaj so na manj kot polovici. In to kljub temu, da je verjetnost, da te dobijo, blizu ničle. Tržni inšpektorji so namreč lani pregledali 135 od skupaj okrog 170 tisoč podjetij.
Spodbudno. Presenetljiv pa je tudi odziv solastnika in direktorja podjetja, ki so ga dobili. Seveda obžaluje, da bodo morali zaradi malomarnosti plačati 30 tisoč evrov, ki bi jim med gradnjo novih prostorov prišli še kako prav. Toda ne krivi drugih in ne benti nad državo. Tudi ni zaprl podjetja, ustanovil novega, tja prezaposlil delavcev in prenesel dejavnosti, starega podjetja z bremenom odškodnine pa poslal v stečaj. Kar bi bilo čisto zakonito in kot bi naredili zidarji, tovšakove in črnigoji. Poleg tega se je iz drage lekcije nekaj naučil. S takim odnosom bo šla Slovenija kljub vsemu političnemu cirkusu naprej. In nekoč se bodo morda naši vnuki prostovoljno javljali, da želijo plačati naročnino za televizijo, čeprav jim ne bi bilo treba.
Komentar se nanaša na članek Trideset tisoč evrov odškodnine.
Piratstva bi bilo manj, če bi bile cene programske opreme v Sloveniji enake kot v ZDA.<br /><br />Tako pa so …
G. Zalaznik, bi bilo fino primerjati program švedske nacionalne televizije in naše. Ne vem sicer če je švedski boljši ampak …