„Naravi je treba dati prostor in začeti upoštevati silo voda,“ zatrjuje Karel Natek z Oddelka za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Po njegovem mnenju se namreč kljub stalnemu opozarjanju stvari slabšajo. "Kljub temu da narava nekaj zahteva od nas, se stvari ne premaknejo."
Natek je poudaril, da je za poplave bistven prav odnos med naravo in človekom. Naravi in vodam je po njegovih ocenah treba dati prostor. "Zakaj družba oziroma tisti, ki odločajo, kljub dobri zakonodaji ne poslušajo niti narave, niti strokovnjakov, niti zdrave kmečke pameti?" se je vprašal.
So problem poplave ali ljudje?
Vprašal se je še, ali so poplave sploh problem ali so problem v resnici ljudje. Sprva je bil namreč človek tudi na izrazito poplavnem območju, denimo na Ljubljanskem barju, previden in je zaradi omejenih tehničnih možnosti poplavnim vodam pustil svoj prostor. Ko pa se je to področje začelo bolj poseljevati, so poplave naenkrat začele povzročati probleme, pojasnjuje Natek.
Odnos med naravo in družbo se je tako spremenil, ljudje pa ne razumejo, kaj se z vodami dogaja in da gre za procese z zelo kompleksnimi razlogi. Kot pravi geograf, problem niso le obilne padavine, temveč gre za splet različnih okoliščin.
Ljudje smo od nekdaj krotili in spreminjali naravo. Tu se ne da vrniti nazaj in iti živet na drevo. Razen …