Po besedah direktorice direktorata za migracije in integracijo Nine Gregori je ministrstvo s predstavniki nevladnih organizacij v ta namen pripravilo brošure v slovenskem jeziku, v katerih bodo izbrisani lahko našli vse informacije v zvezi s postopkom ureditve njihovega statusa. Prošnje morajo državljani držav naslednic nekdanje SFRJ vložiti v zakonskem roku treh let, otroci pa imajo čas do 21. leta starosti.
Sicer so informacije poleg brošur dostopne v šestih jezikih tudi na spletnem naslovu http://infotujci.si/ in na telefonski številki ministrstva 01 428 53 33. Ministrstvo za notranje zadeve sodeluje tudi z veleposlaniki v državah bivše Jugoslavije, ki naj bi informacije o uveljavitvi zakona posredovali medijem.
Sicer so po besedah Gregorijeve do zdaj izdali 6398 dopolnilnih odločb izbrisanim, 2358 v tem vladnem mandatu in 4040 v prejšnjem. Na vprašanje, v kolikšnem času bodo vloge rešene, pa Gregorijeva odgovarja, da natančnega roka ne more napovedati, saj so "upravni postopki zelo kompleksni".
Od jutri nov zakon o izbrisanih
Jutri začenja veljati implementacija zakona, ki ureja status izbrisanih. Vloge za ureditev statusa bodo izbrisani po novem lahko vložili na upravnih enotah.