Župnik: "Huje je kot pred osmimi leti. Vsi bi morali vedeti, kaj se tu dogaja!"

Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci Foto: Saša Despot begunci
Ponovno smo se podali ob slovensko-hrvaško mejo. Tokrat je bil izkupiček precej drugačen.
Oglej si celoten članek

Jutranja meglica se je še dvigala nad zaspanim mestom Dobova, ko smo okoli pol 7. ure zjutraj avto pustili pred cerkvijo Marijinega Imena. Ta, mimogrede, še vedno nima zvonika in ga verjetno še nekaj časa ne bo imela. V Dobovi in bližnjem kraju Rigonce se trenutno ukvarjajo s še pomembnejšo problematiko, ki pesti vsakdan tamkajšnjih prebivalcev. "Prav je, da poročate o migrantih, ki prečkajo tukajšnje ozemlje. Zdi se, da o tematiki mediji ne poročajo več, čeprav je zdaj huje kot pred osmimi leti. Vsi bi morali vedeti, kaj se tu dogaja," nam je dejal bivši župnik dobovske cerkve, ki se po dvanajstih letih seli v drugo župnijo.

Foto: Saša Despot begunci

Zunaj je bilo manj kot 13 °C, zato smo morali obleči dolge rokave. Kraj se je še prebujal, prebivalcev ni bilo na spregled. Temačna kulisa, ki jo je pričarala megla, nas je napotila v edino odprto ustanovo ta čas – pekarno. Nasmejano nas je sprejela lastnica in nam ponudila kavo ter slanik. Tega, da se mimoidoči zatečejo v njeno pekarno, ki je odprta 24/7, je že vajena.

fotoreportaža "Marsikdo ne verjame, kaj se pri nas dogaja"

Foto: Saša Despot begunci Zaradi tega si je nedavno omislila videokamero, na drugi strani zgradbe jo vdano varuje tudi njena dobermanka, ki jo opozori na vse nepovabljene goste. "Ravno včeraj so se v naši grmičasti cipresi pred policisti skrivali begunci. Ko vidijo prižgano luč, pogosto zaidejo v pekarno. Včasih zaprosijo za kozarec vode ali kos kruha, si morda na telefonu napolnijo baterijo, ali pa celo naročijo hrano. Nekateri imajo veliko denarja, zgodilo se mi je, da je posameznica pri meni želela zamenjati bankovec za 100 evrov. Žensk in otrok je sicer malo, pretežno so to fantje med 15 in 25 let starosti. Pri nas resnično nikoli ni dolgčas," razlaga zaposlena v pekarni.

Ob tem izrazi skrb za prihodnost, ko bodo šolarji ponovno sedli v šolske klopi. Zaradi navala migrantov, ki posamično in v skupinah dnevno hodijo skozi Rigonce, so prebivalci vasi dan pred prvim šolskim dnem in našim obiskom v gasilskem domu organizirali sestanek vaške skupnosti. Udeležila sta se ga tudi vodja Oddelka za mejne zadeve in tujce v Sektorju uniformirane policije Policijska uprave Novo mesto Bojan Tomc in pomočnik načelnika Policijske postaje Brežice Martin Detiček.

Na tem območju policija prime več kot 80 odstotkov vseh tujcev glede na celo območje Slovenije. Natančneje: na vseh 232 kilometrih slovensko-hrvaške meje je na območju Rigonc, od Save do železniškega mostu v Rigoncah, tj. na vsega sedmih kilometrih meje, več kot 80 odstotkov migracij.

Foto: Saša Despot begunci Vse bolj zaskrbljeni vaščani, ki jih še posebej skrbi varnost svojih otrok in tudi varnost premoženja, so na sestanku zahtevali postavitev panelne ograje v več delih vasi v skupni dolžini enega kilometra. Kot nam je zaupal domačin, so na presenečenje vseh zbranih sredi sinočnje razprave o možnostih za omejitev migracij skozi Rigonce v sejno sobo vstopili trije mladeniči: "Videli so luč in prikorakali v sobo, s tem pa potrdili resnost naše razprave. Policista sta samo debelo pogledala, mi pa smo bruhnili v smeh, saj je debata tekla ravno o njih. Dejali so nam, da so iz Afganistana in da so namenjeni v Nemčijo." Na sestanku so vaščanom obljubili organiziran avtobusni prevoz za šolarje, ki smo ga med potjo tudi srečali.

Fotoreportaža Tako poteka življenje za vrati azilnega doma Logatec

Čeprav niso bili preveč zgovorni in večina niti ni znala angleško, jim ni bilo težko stopiti pred foto objektiv. Predstavili so se kot državljani Turčije, Maroka in Alžirije in povedali, da so v Slovenijo prišli z vlakom preko Hrvaške. S sabo niso imeli veliko stvari, eden izmed članov manjše skupine je imel obute celo natikače. Tako hitro, kot so prišli, so tudi odšli.

Svet Hrvati krepijo vojsko: "Najmočnejši med Nemčijo in Grčijo!"

A ne daleč, saj so jih na drugi strani ustavili policisti ter jih odpeljali s službenimi vozili. Eden izmed mož v modrem se je namenil tudi proti nam. Čeprav nam ni potrdil, da imajo veliko dela, se je videlo, da je utrujen: "Zgolj na naši policijski postaji smo med vikendom obravnavali več kot 700 posameznikov. Število se še povečuje, saj dnevno prestrežemo vsaj 200 posameznikov. Ljudje v Rigoncah to najbolj občutijo, prebivalci ostalih krajev pa s tem niti niso seznanjeni." Opravičil se je, da mora nadaljevati z delom in se pohvalil, da v ponedeljek končno odhaja na (zaslužen) dopust.

Foto: Saša Despot begunci

V trenutku, ko sta policijska avtomobila odpeljela, je čez bližnje tirnice začela hoditi nova skupina beguncev. Spustili so se po hribu navzdol, pri čemer jim je nekaj težav delala orošena trava. Enemu je pri tem spodrsnilo. Podobno kot prej so na vprašanje, ali znajo govoriti angleško, odvrnili: "Ne, zgolj italijansko." Nato se je eden le opogumil in v tekoči angleščini dejal, da prihajajo iz Maroka. Z jutranjim vlakom so prišli iz Hrvaške in pot peš nadaljevali proti Sloveniji. 

Foto: Saša Despot begunci

Nismo bili dolgo sami, saj smo v daljavi ponovno zagledali novo skupino, tokrat še številčnejšo. Ko so šli mimo nas, so nas prijazno pozdravili. Povprašali smo jih, ali so utrujeni. Na poti so približno dva meseca in vsi prihajajo iz Maroka. Poslovili smo se. Kmalu zatem, sta do njih pripeljala policijska avtomobila.

Foto: Saša Despot begunci

Približali smo se kraju Rigonce. Med hojo smo opazili, da so smeti, ki smo jih videli pred enim tednom, pospravljene. V travi smo našli le spalko in nekaj manjših odpadkov. V kraju s približno 165 prebivalci je bilo na petkovo jutro mirno. Otroci so z organiziranim prevozom že odšli v šolo. Sprehodili smo se do žičnate ograje, ko smo v ozadju zaslišali zvok pekovskega kombija. Voznik je ustavil in s prstom pokazal na makadamsko pot ob reki Sotli, na kateri sta se nam približevali družini z majhnimi otroki: "V Rigoncah sem manj kot 20 minut in vselej srečam vsaj dve skupini migrantov. Kaj mi preostane drugega, kot da pokličem policijo."

Foto: Saša Despot begunci

Kombi je odpeljal, mimo nas pa sta se počasi in opazno utrujeni sprehodili družini. Najstarejši član odprave, ki je bil na repu skupine, nam je s pomanjkljivim znanjem angleščine poskušal razložiti, da mu žulji otežujejo gibanje. Prihajajo iz Turkestana. Edina ženska (poleg hčerk), ki smo jo ta dan srečali, je imela na sebi oprtanega otroka, s seboj pa imajo le najnujnejše potrebščine. Ponudili smo jim slanike, ki so jih otroci z veseljem pojedli. Prvega šolskega dne tako niso dočakali v šoli, so pa tako kot slovenski otroci imeli policijsko spremstvo. Malo po tem, ko so prečili Rigonce, jih je namreč v civilnem avtomobilu ustavil policist in jim naročil, naj se umaknejo ob rob ceste. Skupaj z njim so mirno počakali marice, ki jih bodo najverjetneje odpeljale v azilni dom.

Foto: Saša Despot begunci

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 85

  • 07:58 1. Oktober 2023.

    27.000 tisoč migrantov je nelegalno vstopilo v našo državo, na Hrvaško pa so jih vrnili kar 192 !!!??? Katastrofa od …

  • 10:58 5. September 2023.

    Slovenska policija točno ve, kje ti ljudje prestopajo mejo in bi jih lahko tam počakali in vrnili. A ne. Migranti …

  • 10:47 5. September 2023.

    Dragi moji. To, kako varuje Hr šengejsko mejo ni kriva Hrvaška pač pa je to stvar višje politike. Ali se …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.