Nov izbruh ptičje gripe

Foto: Žurnal24 Zaradi nevarnosti širjenja bolezni bo potrebno uničiti 80 tisoč kokoši.
Hongkonške oblasti so potrdile, da je na neki perutninski farmi zaradi virusa ptičje gripe poginilo več kot 60 kokoši. Pristojne oblasti so se odločile, da je treba pokončati približno 80 tisoč kokoši.
Oglej si celoten članek

Po izbruhu virusa, ki povzroča ptičjo gripo, so pristojne oblasti že odločile, da je na območju v okolici omenjene farme v Hongkongu zaradi nevarnosti širjenja bolezni potrebno pokončati približno 80.000 kokoši.

"Odkrili smo približno 60 poginulih kokoši. Po več testiranjih smo davi potrdili, da so kokoši poginile zaradi ptičje gripe,"
je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP novinarjem danes pojasnil hongkonški sekretar za zdravstvo York Chov. Pojasnil je še, da je do izbruha bolezni v Hongkongu nazadnje prišlo skoraj pred šestimi leti, v začetku leta 2003.

 

V Hongkongu

so leta 1997 prvič odkrili smrtonosno obliko virusa H5N1, ki se prenaša tudi na človeka. Tedaj je na tem območju umrlo šest ljudi, kasneje pa se je s to obliko virusa po vsem svetu okužilo in umrlo približno 250 ljudi. Ob tokratnem izbruhu zaenkrat še ni znano, ali gre za obliko virusa, ki se prenaša tudi na človeka. .

Pristojni organi so ob tem že sprejeli določene ukrepe. V obdobju prihodnjih treh tednov je na območje prepovedano uvažanje živih kokoši, poleg tega pa je prepovedan tudi vsakršen izvoz iz območja žarišča izbruha ptičje gripe.

Matjaž Emeršič z veterinarske uprave je za zurnal24.si pojasnil, da se tovrstni izbruhi v Aziji dogajajo konstantno, saj je virus že mutiral. Dodatni vzrok pa so tudi neurejene higienske razmere. Ker virusa še niso zajezili, bodo morali uničiti 80.000 kokoši. Ponavadi preventivno uničevanje poteka do 10 kilometrske oddaljenosti od mesta izbruha.

Zaenkrat ni nevarnosti, da bi virus prišel k nam
V  Sloveniji so ferbruarja 2006 odkrili virus ptičje gripe pri labodu  na obrežju Drave v Mariboru, ki so ga k nam prinesle ptice selivke s severa Takrat je  poginilo 46 ptic. Uničevanje ptic pa ni potekalo, ker virus ni prešel na domače živali.  Zaradi preventive so morale biti ptice v  zaprtih prostorih, ti ukrepi še vedno veljajo na območju vzdolž Drave. V ostalih krajih po Sloveniji pa mora biti  v zaprtem prostoru voda, ki jo uživajo živali in jim onemogočiti stik z divjimi pticami.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.