"Ni težave, ki je ne zmoremo prenesti"

Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: Reuters Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: Reuters Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA Foto: EPA Obletnica terorističnih napadov na ZDA
Američani obeležili 12 obletnico najhujših terorističnih napadov na domačih tleh.
Oglej si celoten članek

Američani so danes s spominskimi slovesnostmi v New Yorku in Washingtonu obeležili 12. obletnico najhujših terorističnih napadov na domačih tleh, ko so teroristi Al Kaide z ugrabljenimi potniškimi letali pobili skoraj 3.000 ljudi v New Yorku, Pentagonu in Pensilvaniji.

Ameriški predsednik Barack Obama in podpredsednik Joe Biden sta se s soprogama spominu na žrtve najprej poklonila z minuto molka na trati pred Belo hišo.

Obama je nato ob spominskem obeležju pri Pentagonu, prav tako prizorišču napada, položil venec. Na tamkajšnji spominski slovesnosti sta se mu pridružila obrambni minister Chuck Hagel in načelnik štaba združenih poveljstev general Martin Dempsey.

Poklon žrtvam in njihovim svojcem

Obama je prebral odlomek iz Biblije in nato spregovoril o človeški sposobnosti obnove. Omenil je tudi družine, ki so jih razbili dogodki izpred 12 let, vključno s številnimi sorodniki žrtev, ki so bili med udeleženci slovesnosti.

"V svoji prilagodljivosti ste nas naučili, da ni nobene težave, ki je ne zmoremo prenesti, in nobene nesreče, ki je ne bi mogli premagati," je dejal Obama.

Slovesnost na točki nič

V New Yorku so se medtem sorodniki tistih, ki so umrli, ko sta ugrabljeni letali treščili v stolpnici dvojčka WTC, zbrali na tako imenovani točki nič (ground zero). Slovesnost se je začela z minuto molka ob natančno 8.46 po lokalnem času, ko se je v stolpnici zaletelo prvo letalo. Zbrane je nagovoril Rudolph Giuliani, ki je v bil v času napadov newyorški župan.

Že zjutraj po krajevnem času je bilo slovesno tudi v pensilvanskem Shanksvillu, kjer se je po uporu ugrabljenih potnikov in članov posadke zrušilo letalo United Airlinesa. Tako kot v New Yorku so se žrtev tradicionalno spomnili s prebiranjem njihovih imen.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 13:02 9. Oktober 2013.

    kaj lažejo...to je težava ,ki jo celo človeštvo skupaj nemore prenesti!! Končnega računa ali miru še vedno ni...in vsaka sila …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.