Zakon o zaščiti živali (Uradni list RS, št. 38/13 – UPB) v 11. členu jasno določa, da mora skrbnik psa na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu. Nevarni psi pa morajo biti na povodcu in opremljeni z nagobčnikom. Če lastnik zakon krši, mu grozi globa v višini 200 evrov.
Čeprav je zakon nedvoumen, po soseskah slovenskih mest občasno še vedno naletimo na posameznike, ki svoje ljubljenčke peljejo na sprehod brez povodca. S tem pa ne ogrožajo le ostalih živali, temveč tudi mimoidoče ljudi.
O tej problematiki je lansko leto opozorila slovenska veterinarka Tanja Plavec, ki v svoji ambulanti redno obravnava poškodovane pse, napadane s strani psov, ki jih lastnki niso privezali na povodec.
"Na poti na Veliko planino sva s psom srečala lastnico/vodnico dveh psov, od katerih je bil en na povodcu, drugi pa prost. Prosti pes je tekal daleč pred vodnico in se približal meni in mojemu psu. Mojega sem dvignila v naročje, da bi preprečila konflikt," je zapis, ki je med uporabniki družbenega omrežja požel veliko odobravanja, zapisala veterinarka Klinike za male živali Univerze v Ljubljani.
Ko je kasneje vodnico spuščenega psa le srečala, jo je prosila, naj ga vendar odpokliče in razložila, da ima njen pes težave z drugimi psi. Njen odgovor jo je presenetil: "Menila je, da zato, ker sem ga tako navadila in da se bosta že zmenila." Ob njenem brezbrižnem odgovoru se je vprašala, če ima morda prav in ga je res na to navadila. A hitro pojasnila, da je bil njen pes že šestkrat žrtev ugriza drugega psa, vedno od takih lastnikov, ki so bili mnenja, da se bodo psi že sami "zmenili".
Prav zaradi takih neodgovornih lastnikov ima sama svojega psa v takih situacijah vselej na povodcu in pod kontrolo: "Kontrola mojega psa pa izgubi pomen, če nek drug pride v moj in njegov osebni prostor. Ker njegov lastnik pač meni, da se bodo povohali/pomenili in spoznali."
Da bi podkrepila svojo tezo, da je psa vedno treba imeti na povodcu, je priložila nekaj nazornih fotografij možnih posledic takšnih srečanj, ki se lahko končajo tudi s poginom.
Kakšno je stanje po slovenskih mestih?
Pri slovenskih občinah smo preverili, kako striktno se lastniki psov držijo pravila, da morajo imeti pse na povodcu. Letos so v Kranju nadzor nad lastniki psov medobčinski redarji opravili skupaj s policijo. Takrat kršitev niso zaznali. Njihove izkušnje tudi sicer kažejo, da se lastniki pravil večinoma držijo in imajo svoje ljubljenčke na povodcu. Na Mestni občini Kranj zasluge pripišejo prav redarjem in policistom, ki prebivalce na to stalno opozarjajo.
Zgledni so prav tako prebivalci Kopra, ki naj bi po besedah sogovornikov iz tamkajšnje mestne občine zakon v večini upoštevali.
Da so lastniki danes bolj odgovorni kot v preteklosti, menijo tudi na Mestni občini Nova Gorica. "Pred petnajstimi leti smo imeli v Mestni občini Nova Gorica veliko pritožb občanov zaradi pasjih iztrebkov na pločnikih in zelenicah po mestu in njegovi okolici ter zaradi prosto spuščenih psov. Danes prosto spuščenih psov skoraj ni več, večina lastnikov pa ima svoje pse na sprehodih vedno na povodcih. Da se je stanje popravilo, govori tudi dejstvo, da so ugrizi psov v mestu izjemno redki," povedo na mestni občini. Dodajo, da občasno izrečejo le opozorilo sprehajalcem psov v naseljih, ki psa takrat niso privezali na povodec.
Glavnina skrbnikov oz. lastnikov psov je po besedah Mestne občine Ljubljana odgovorna tudi v največjem slovenskem mestu. Največ kršitev glede spuščenih psov brez povodcev, ki jih je po njihovih besedah sicer malo, zaznajo predvsem na obrobju mesta in v večjih parkih, ki veljajo za priljubljene točke za sprehajanje psov.
Pred časom so na MOL napovedali tudi nekoliko drugačen pasji park v Tivoliju, ki naj bi ga odprli že lansko leto, vendar ga zaenkrat še ni na voljo. Uporaba pasjih parkov je v Mestni občini Ljubljana brezplačna, saj želijo z njimi spodbuditi do vseh prijazno sobivanje psov, njihovih lastnikov in drugih občanov.
V Ljubljani so prav z namenom, da lahko psi nekaj časa uživajo tudi brez povodca, od leta 2007 postavili šest pasjih parkov, kjer se štirinožci lahko prosto gibljejo. Najdemo jih ob Viharjevi ulici, v Štepanjsem naselju, v Kosezah, v Šmartinskem parku, na Clevelandski ulici in pasji park med Štepanjskim naseljem in Fužinami, v okviru parka Muste.
Izkušnje na Policiji drugačne
Z drugačnimi podatki nam postrežejo pri Slovenski policiji, kjer so v zadnjih 10 letih obravnavali skupaj 15.749 kršitev določil Zakona o zaščiti živali (ZZZiv), kamor sodi tudi to, če lastniki psa na javnem mestu nimajo na povodcu. Teh primerov je za približno 60 %.
Največ kršitev so obravnavali leta 2020, ko jih je bilo 1753, sledita leto 2019 (1745 kršitev) in leto 2021 (1702). "Iz statističnih podatkov je razvidno, da je število obravnavanih kršitev ZZZiv od leta 2014 do leta 2020 postopamo naraščalo iz 1294 kršitev na 1753 kršitev. Po letu 2020 pa opažamo rahel trend padanja obravnavanih kršitev," dodajo na Policiji. Spodbudni podatki jih veselijo, a v isti sapi dodajo, da lastnike psov še vedno pozivajo, "da se vedejo odgovorno in imajo na javnih mestih pse na povodcih".
Če gre moč sklepati iz pričevanj sogovornikov iz slovenskih občin in Slovenske policije, smo Slovenci z leti postali odgovornejši lastniki. Kljub temu občasno pride do incidentov, ki potrjujejo, da moramo z ozaveščanjem nadaljevati. To se pri Žurnal24.si trudimo preko Festivala za ljubitelje živali, ki ga vsako leto organiziramo v Novi Gorici.
dezurni@styria-media.si
Ne razumem, zakaj niti policaji niti redarji ne delajo kontrol glede privezanosti psov. 90% sprehajalcev s psi jih imajo na …
Človeštvo še dolgo ne bo zrelo za pravo demokracijo. Bo še dolgo potrebovalo palico ali bolje gorjačo. Torej kazni. Krepke …
Že pojavitev mož v uniformi na javnih površinah zadošča, da redarji oz. policisti z neodgovornimi pasjimi lastniki nimajo problemov.....in kolikokrat …