"Naj Slovenija postane Silicijeva dolina Evrope"

Foto: Inštitut za etiko
Foto: Inštitut za etiko
Stremeti je treba k temu, da Slovenija postane Silicijeva dolina Evrope, v katero bodo hodili tisti, ki bodo v garažah ustvarjali velika podjetja prihodnost.
Oglej si celoten članek

To je ob srečanju s Slovenci, ki študirajo, raziskujejo ali predvajajo v tujini, izpostavil predsednik republike Borut Pahor. Zbranim je dejal, da predstavljajo moč, na katero vsi računajo.
Predsednik Pahor si namreč želi, da bi tudi Slovenci, ki se izobražujejo v tujini, pomagali, da bi Slovenija bila bolj pravična in bolj uspešna.

Pozval jih je, naj študirajo, kar jih zanima, saj se bodo le tako oblikovali v ustvarjalne osebnosti in le taki se lahko prilagodijo okoliščinam. "Ni vaša dolžnost, da se vrnete nazaj, privilegij države je, da vas ima. Dolžnost države pa je, da stori vse, da bo privlačna in kompetentna, da boste prišli nazaj in si tukaj ustvarili družine," jim je še dejal Pahor.

Po mnenju Janeka Museka z Inštituta za etiko si stabilne družbe prihodnosti ne moremo predstavljati brez znanja, a tudi močnih etičnih vrednot. Hkrati pa si po njegovem slovensko gospodarstvo obeta veliko od sodelovanja s slovenskimi znanstveniki, ki so študirali doma ali v tujini.

Drugačen pogled na odhajanje

Predstavnik študentov v tujini in ustanovitelj novonastalega Društva študentov v tujini Igor Cesarec je spomnil, da se Slovenci, ki študirajo in raziskujejo na tujih univerzah, srečujejo že nekaj let, letos se jih je ponovno zbralo rekordno število, več kot 130, ki se izobražujejo v 14 državah sveta.
Njihovo društvo se po oceni Cesarca ustanavlja v pravem času, saj se veliko govori o odhodu mladih iz Slovenije. In sedaj je čas, da na to prenehamo gledati kot na težavo, je dejal. To bi morali videti kot priložnost, da si mladi razširijo obzorja, pridobijo znanja in izkušnje, hkrati pa naj bo to tudi priložnost za Slovenijo, da začne ustvarjati pogoje, kjer bodo mladi lahko izkoristili svoje potenciale, je dodal.

Glede vprašanja o vrnitvi v Slovenijo je Sebastjan Glinšek, postdoktorski študent kemičnega inženiringa in nanotehnologije na ameriški univerzi Brown, izpostavil, da se pojavi vprašanje možnosti za znanstveno delo. Tukaj je vprašanje dostopa do literature, dostopa do sredstev in pogojev ter stika s tujino, je naštel. Univerzitetni sistem se mu namreč zdi preveč obrnjen navznoter, namesto navzven.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 08:00 30. December 2013.

    Prišel bo dan ,ko nas bo Etijopija prehitela...in naši politiki bodo zopet zavajali javnost!

  • 08:16 27. December 2013.

    NAJ SLOVENIJA POSTANE "SICILIJA",

  • 06:14 27. December 2013.

    Švico so naredili za elito, na to so takrat mislili ne na folk.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.