Kot so navedli v sporočilu za javnost, je predlagano besedilo tudi v nasprotju z obljubami o razbremenitvi stroškov dela kot enega od ciljev ob napovedi reform, saj prinaša dodatne obremenitve za gospodarstvo.
Predlog zakona namreč, kot so navedli v GZS, predvideva uvedbo dodatnega prispevka, pri čemer odstotek prispeva zavarovanec, drugi odstotek pa delodajalec, kar bo dodatno obremenilo plače, ki da so v Sloveniji v primerjavi z ostalimi državi EU že zdaj nadpovprečno obremenjene. "Dodatni prispevki pa bodo še zmanjšali konkurenčnost Slovenije in njeno privlačnost za tuje investitorje in delavce," so prepričani v GZS.
Brez soglasja socialnih partnerjev
Kot so navedli, je predlog zakona obravnavala tudi pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), ki pa ni dosegla niti minimalnega soglasja socialnih partnerjev. Ker predloga zakona na ESS niso obravnavali, to predstavlja procesno kršitev socialnega dialoga oz. kršitev pravil o delovanju ESS, "čeprav je vlada ob nastopu mandata poudarjala pomen socialnega dialoga in vključitve socialnih partnerjev v vse bistvene zakonodajne spremembe", opozarjajo predstavniki delodajalske strani.
Ob tem so še dodali, da predlog financiranja ni bil predmet javne razprave. V javno objavljenem predlogu zakona je bil namreč del, ki se nanaša na ureditev financiranja, izključen.
"Delodajalske organizacije zato predlagamo, da se v nadaljnjih postopkih financiranje izloči iz tega zakona in se ta del uredi v posebnem zakonu o financiranju dolgotrajne oskrbe. S tem bi pridobili nekaj dodatnega časa za iskanje drugačnih oziroma alternativnih rešitev," so sporočili iz GZS.
Vlada je na današnji dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za sprejem po nujnem postopku. Obravnavo predloga zakona, ki ureja postopen začetek izvajanja pravic do dolgotrajne oskrbe, je začela že na četrtkovi seji, pred potrjevanjem pa ga poslala tudi v obravnavo na ESS, vendar ta na zadnji seji v petek ni bil sklepčen.
Tudi trenutno predsedujoči ESS Jakob Počivavšek iz sindikalnih v vrst je za STA poudaril, da vlada s potrditvijo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi pred obravnavo na ESS krši pravila sveta.
člani GZS kradejo državni in privatni denar kot nori pa se jim nič ne zgodi... to so pa tiho, bangra. …
Vsi organi kršijo, pa ne le pravila temveč ustavo in vso zakonodajo navzdol, do zadnjega predpisa o dovoljenem številu kur …
Ga ni človeka v Sloveniji, ki bi lahko posegel v zdravstveni konglomerat...kaj mislite, da se bodo odrekli provizij, nagrad, dobička …