Kot so za zurnal24.si zapisali na ministrstvu za obrambo (MORS) problematiko romskih črnih gradenj usklajujejo z mestno občino Novo mesto, inšpektoratom za okolje in prostor na okoljskem ministrstvu, policijo in uradom za narodnosti.
Novomeška občina se je tako, kot so zapisali na Morsu, že leta 1975 s pogodbo z nekdanjo Jugoslovansko ljudsko armado (JLA) obvezala, da bo pospešeno reševala preselitev Romov iz območja vojašnice na drugo lokacijo, ki je oddaljena od vojašnice in vadišča.
"V letih 2008 in 2009 pa začet dialog, v času priprav novomeškega občinskega prostorskega načrta v zadevi legalizacije romskega naselja Žabjek, ni pripeljal do zadovoljive rešitve problema," so zapisali na Morsu.
Od februarja 2009 je obrambno ministrstvo podalo vsaj tri prijave črnih gradenj in pri tem sodeluje s policijo, okoljskim inšpektoratom in vladnim uradom za narodnosti.
"Glede na dejstvo, da je večina romskega naselja Žabjek na zemljišču v lasti RS in v upravljanju ministrstva, le-ta želi doseči rešitev problema v okviru svojih pristojnosti, s pravilnim pristopom in vsebinskimi rešitvami, ki jih morajo doseči vsi pristojni resorji na državni in lokalni ravni," so še zapisali na Morsu.
Na odgovore iz okoljskega inšpektorata na ministrstvu za okolje in prostor še čakamo.