Mladim le omejena izbira

Foto: Žurnal24 Zaposleni v gostinstvu bodo z zakonom o malem delu najbolj na udaru, so prepriča
Zaključek šolskega leta za dijake in osnovnošolce. Predstavljamo vam seznam dejavnosti, ki se jih lahko udeležijo poleti, in predstavljamo stanje na trgu dela za mlade v teh mesecih.
Oglej si celoten članek

O dejavnostih, ki se jih lahko v poletnih mesecih udeležijo osnovnošolci in dijaki, smo že pisali. Celoten seznam si lahko ogledate na tej povezavi. Nekatere aktivnosti so brezplačne, za druge bo treba odšteti od pol do 160 evrov. Za večino je potrebna predhodna prijava, saj je število prostih mest omejeno.

Članom svetujemo, da v poletnih mesecih, ko je povpraševanje po delu zelo veliko in so dela hitreje oddana, ponudbo redno spremljajo in čim hireje stopijo v stik s potencialnim delodajalcem.
Carmen Vodovnik, e-študentski servis

Izjemno zanimanje za varstvo
Nekatere šole v naslednjih mesecih organizirajo tudi varstvo otrok. Deveturno varstvo bo potekalo na štirih šolah. Ker je bistveno cenejše kot pri komercialnih ponudnikih, veliko zanimanje ne preseneča. Mesta so že vsa zasedena, nam je povedala Metka Barlič iz Zveze prijateljev mladine Ljubljana. Več v članku Šolske torbe grejo v kot.

Sicer pa je poletje za mnoge tudi priložnost, da kaj zaslužijo. Številni si v zadnjih dneh že intenzivno iščejo delo za poletne mesece. Na e-študentskem servisu je trenutno prek 820 prostih mest v strežbi in več kot 720 na drugih področjih.

Od 2008 manj dela
Na e-Študentskem servisu so nam dejali, da od oktobra 2008 beležijo upad ponudbe študentskih del. "Trend se zdaj zelo počasi popravlja, še vedno pa smo daleč pod ravnjo ponudbe v primerljivih mesecih leta 2008," nam je povedala Carmen Vodovnik.

Za dekleta administracija, za fante kratkotrajna dela
"Dekleta največ povprašujejo po administrativnih delih, promocijah, prodaji, delu hostese, pa tudi po lažjih delih, kot so pakiranje, deklariranje, lepljenje. Fantje največ povprašujejo po dobro plačanih kratkotrajnih delih, npr. selitvah, po delu na računalniku in v proizvodnji," še pravi in dodaja, da delo, povezano s smerjo njihovega študija, zanima študente višjih letnikov. Trenutno je največja ponudba za prodajo in delo s strankami, za trženje in anketiranje ter promocije in gostinska dela.

Nasveti pred začetkom dela
"Svetujemo, naj se že pred začetkom dela z delodajalcem zelo natančno dogovorijo o vseh pogojih dela, urni postavki, trajanju dela, zahtevah, dodatnih pogojih in pa tudi o roku, v katerem lahko pričakujejo plačilo. Pomembno je tudi, da jim delodajalec, še preden začnejo delati, podpiše in požigosa en izvod napotnice. Če kljub temu pride do nesoglasij, se študent lahko obrne na študentski servis. Posredovali bomo kot mediator med njim in podjetjem," še pravi Vodovnikova. Vredno je tudi preveriti, ali je bodoči delodajalec na seznamu neplačnikov. To lahko preverite na spletni strani neplacniki.info, o kateri smo že pisali v članku Vas zanima, kdo ne plačuje?

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.