Ministrstvo za zdravje, na čelu katerega je Valentina Prevolnik Rupel, je v novelo zakona o zdravstveni dejavnosti zapisalo predlog, da se ukine obveznost zunanje revizije bolnišnic. Omenjeno obveznost so uvedli šele pred dvema letoma in pol, večinoma pa rezultatov in ugotovitev revizij še ni, pišejo Finance. Revizije bi morali opraviti vsako leto v tistih javnih zdravstvenih zavodih, ki imajo več kot tisoč zaposlenih in več kot 40 milijonov evrov aktive v bilanci stanja, drugje pa vsako drugo leto.
Ministrstvo za zdravje je na vprašanje Financ o napovedani ukinitvi zunanje revizije pojasnilo, da do ukinitve prihaja, ker "je revidiranje pravilnosti poslovanja, po že veljavni zakonodaji, podeljeno Računskemu sodišču RS". Eden od razlogov za ukinitev naj bi bilo tudi pomanjkanje usposobljenih revizorjev. Vendar pa naj bi javno dostopni podatki kazali, da imajo številne bolnišnice že sklenjene triletne pogodbe z revizijskimi hišami.
Na ministrstvu poudarjajo pomen notranjih revizij in napovedujejo pripravo smernic za izvajanje notranjih revizij, ki bodo obvezne za vse zavode. Poleg tega bodo morali zavodi pripraviti register tveganj in upoštevanje drugih finančnih predpisov. Po njihovih besedah bodo lahko poslovodstvo, svet zavoda ali ministrstvo zahtevali revizije, ko bo to potrebno.
Računsko sodišče je po podatkih Financ v zadnjih desetih letih izvedlo ožje revizije posameznih področij v bolnišnicah, računovodskih izkazov bolnišnic pa ni revidiralo že 15 let. V več primerih je Računsko sodišče bolnišnicam izreklo negativno mnenje ali mnenje s pridržki.
Dokler zdravstvo vodita farmacija in zavarovalnica, ne bo nič bolje... zakaj je možno samoplačniško takoj, drugače pa ne? Banda lopovska …
A je ministrica članica bakrenoljubcev? Da si bodo še več sredstev prisvajali? Samo vprašam....
Ehhhh.... ne grem se več .....