Manj naravnih vrst, manj možnih zdravil

Foto: Žurnal24 Vrsta v Kaliforniji živeče klopotače, s pomočjo katere bi lahko razvili zdravilo
Vsaka živalska ali rastlinska vrsta, ki izumre, pomeni eno možno zdravilo proti smrtonosni bolezni manj, opozarja študija OZN.
Oglej si celoten članek

Narava je prava zakladnica zdravil proti mnogim težkim obolenjem. Žabji strup, ki krepi srce, kačje substance, ki varujejo možganske celice ali ekstrakt ginka proti demenci so le trije primeri v dolgi vrsti naravnih zdravil, ki jih dajejo različne živali in rastline. "Izumiranje naravnih vrst kot posledica uničevanja naravnega prostora, čedalje večjega ekološkega neravnovesja in podnebnih sprememb je udarec za človeka, saj zmanjšuje možnosti za odkritje novih zdravil proti smrtonosnim boleznim," navaja vodja okoljskega programa Združenih narodov (UNEP) Achim Steiner.

Ko umre upanje ...
Študija z naslovom Sustaining Life izpostavlja, da skriva predvsem živalski svet številna morebitna zdravila proti raku in drugim neozdravljivim boleznim. Konkretno je omenjen primer v 80. letih odkrite nove vrste žabe, tako imenovane miobatrahide (Rheobatrachus silus), ki je zaradi svojih telesnih substanc znanstvenikom vzbudila upanje, da bi s pomočjo njenih izločkov izdelali zdravilo proti črevesnemu raku. Preden jim je to uspelo, je ta v Avstraliji živeča žabja vrsta izumrla, opozarja študija.

Naveden je tudi primer že izumrle vrste krastače, ki bi lahko "pomagala" pri izdelavi zdravila proti visokemu krvnemu pritisku. Morski konjiček vrste Limulus polyphemus, ki ima v celičnem tkivu beljakovine peptide, s katerimi bi se dalo omejiti širitev rakastega tkiva po prostati, je tik pred izumrtjem. Izginotje z obličja Zemlje naj bi trenutno ogrožalo kar 16.306 naravnih vrst. Marsikatera od teh bi bila uporabna v farmacevtski znanosti. Študija se konča s pesimističnim sklepom, da čedalje očitnejše podnebne spremembe ne vzbujajo upanja na konec negativnega trenda.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.