Današnja redna seja vlade je bila namenjena potrjevanju proračunov za leti 2011 in 2012. Prihodnje leto se bo v državni proračun po napovedih nabralo za 8,3 milijarde evrov, ob napovedanem 4,5-odstotnem primanjkljaju (odstotek manj kot letos) bo odhodkov deset milijard.
Odhodkov bo tako le 200 milijonov evrov več kot leto poprej, je povedal premier Borut Pahor in dodal, da bo vlada prihodnje leto privarčevala 370 milijonov evrov. Leta 2012 bo primanjkljaj po napovedih še odstotek nižji.
Do tega rezultata pa bo vlada prišla tudi z zamrznitvijo transferjev za plače v javnem sektorju in pokojnine, sta napovedala Pahor in finančni minister Franc Križanič. V ta namen je vlada za potrditev v DZ pripravila tudi interventni zakon. Zamrznitev za plače in pokojnine bo veljala prihodnje leto, glede leta 2012 pa je to še stvar socialnega dialoga, je pojasnil Križanič, vse pa je odvisno od stopnje inflacije. Če bo ta manjša od dveh odstotkov, do uskladitve plač naj ne bi prišlo.
Premier zagotavlja, da predlagani ukrepi ne posegajo v že pridobljene pravice, temveč zgolj v letu 2011 in 2012 ohranjajo obseg izdatkov na ravni leta 2010. S sprejetjem interventnega zakona bo omogočeno izvrševanje proračuna v letih 2011 in 2012, v nasprotnem primeru pa bi to pomenilo resne motnje pri zagotavljanju vzdržnosti javnih financ, je pojasnil.
"Vem da odločitev o zamrznitvi plač v javnem sektorju ni popularna, je pa gospodarna in v zdajšnji situaciji v prid državi," je po seji dejal Pahor. Po njegovih besedah je skozi socialni dialog sedaj pravi čas, da se država "prebije iz obroča" in zastavi takšen razvoj države v prihodnjih letih, ki bo omogočal gospodarsko rast za spodbudno življenje.
Dolg zaustaviti pod kritično mejo
Pahor je napovedal tudi umiritev rasti javnega dolga, ki naj bi do leta 2015 narasel za 42,5 odstotka. Brez ukrepov in varčevanja bi bila ta številka okoli 60 odstotkov, kolikor je po merilih EU že kritična meja, je pojasnil Pahor, ki priznava, da je dolg v zadnjih letih močno naraščal.
Vlada je razpravo o pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2011 ter proračuna za leto 2012 začela že sredi junija, poleti pa določila tudi zgornjo mejo proračunskih odhodkov: ti smejo znašati največ dobrih deset milijard evrov. "Šlo bo za varčevalen, a vendar dovolj razvojno naravnan proračun, da bo omogočil prestrukturiranje Slovenije v moderno srednjeevropsko državo s konkurenčnim gospodarstvom," je zatrdil finančni minister Križanič. Rok za vlado, da v DZ pošlje proračun, se sicer izteče v petek.