Zakon o motornih vozilih (ZMV-1) že danes omogoča registracijo vozila za več kot eno leto, če so za to izpolnjeni pogoji, določeni v prvem odstavku 30. člena in prvega odstavka 32. člena omenjenega zakona. Izpolnjeni morajo biti torej vsi pogoji za registracijo vozila in pogoji za izdajo prometnega dovoljenja.
Prometno dovoljenje se izda vozilu, ki je opravilo tehnični pregled, za katerega je bilo sklenjeno obvezno zavarovanje in je bila poravnana obveznost plačila letne dajatve za uporabo vozil v cestnem prometu. Ker morajo biti pogoji za izdajo prometnega dovoljenja izpolnjeni kumulativno, to pomeni, da se lahko prometno dovoljenje izda oziroma podaljša za več kot samo eno leto, če v tem obdobju ni treba opravljati tehničnega pregleda in če je bilo za celotno obdobje sklenjeno obvezno zavarovanje ter plačana dajatev za uporabo vozil v cestnem prometu.
Kako je v praksi?
"Fizična oseba ne more registrirati vozila za več kot eno leto, saj so zavarovalne police letne (ali krajše). Možnost večletne registracije izkoristijo oziroma lahko koristijo le pravne osebe. Seveda je to mogoče, kadar gre za novejše vozilo, pri katerem tehnični pregled ni potreben, zavarovalna polica pa je generalna," pojasnjujejo na AMZS.
Na Zavarovalnici Triglav pojasnjujejo, da "trenutno izdajamo zavarovalne police za vsakoletno obnovo oziroma tako imenovanim letnim obračunom premije." Doslej so povpraševanja za zavarovanje vozil za več kot eno leto dobili le s strani leasing hiš.
Pri zavarovalnici Generali menijo, da večina lastnikov vozil s to možnostjo, ki jo ponuja zakon, ni dobro seznanjena. Nekoliko več o tem vedo posamezna podjetja. "Pri avtomobilskih zavarovanjih, ki jih sklepajo posamezniki oziroma fizične osebe, pri Generali d. d. trenutno ne beležimo zavarovanj, ki bi bila sklenjena za daljše časovno obdobje (več kot eno leto). Avtomobilska zavarovanja s trajanjem več kot eno leto pa občasno pri nas urejajo pravne osebe (podjetja), ki ponudnika zavarovanj običajno izberejo preko javnega razpisa," povedo o trenutnem stanju.
Postopek se v primeru sklenitve zavarovanja za več let se ne razlikuje bistveno od postopka za sklenitev običajnega enoletnega zavarovanja. "Potrdilo o zavarovanju se v primeru sklenitve večletnega zavarovanja nanaša na daljše zavarovalno obdobje, obveze iz zavarovalne pogodbe pa so enake kot pri enoletni polici, le da trajajo celotno zavarovalno obdobje. Stranka ima torej z zavarovanjem za več let nekaj manj vsakoletnih skrbi kot v primeru enoletnega zavarovanja," pojasnjujejo pri Generali.
dezurni@zurnal24.si
Lastniki avtomobilov to možnost premalo poznajo....,tudi če bi jo,je nebi mogli izkoristiti,če pa zavarovalnice tega ne omogočajo.Torej imamo neuporaben zakon,kot …
Ali veš, kje najti žensko za eno noč? Pridite v >>> www.Bredhot.Com
Pozdravljeni, z veseljem vam sporočam, da je resnično posojilo podjetje, od katerega lahko dobite hitro posojilo, nudimo vse vrste posojil …