Krastače – potresni senzorji

Foto: Žurnal24 Krastače so očitno zelo občutljive na predpotresno dogajanje. (Foto: Žurnal 24)
Raziskovalci so odkrili, da lahko krastače zaznajo potres, več dni preden se dejansko zgodi.
Oglej si celoten članek

Znanstveniki so preučevali populacijo navadnih krastač v okolici L'Aquile, ki jo je lani prizadel močan potres, piše Daily Telegraph. Čeprav so bile žabe sredi pomembne paritvene sezone, je 96 odstotkov samcev zapustilo območje, preden je udaril potres. Število sparjenih krastač tri dni pred potresom je padlo na nič.

Prav tako na omenjenem območju niso našli novih mrestov do naslednjega močnega popotresnega sunka. "Naša raziskava je prva, ki spremlja vedenje živali pred potresom, med njim in po njem," je dejala njena prva avtorica Rachel Grant.

Znanstveniki menijo, da se tik pred potresom začne sprožati radioaktivni plin radon, iz zemeljske notranjosti pa se sprostijo gravitacijski valovi, ki se odbijejo od atmosfere, te pa zaznajo krastače.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.