Kordež nagrajuje z malico

Foto: Žurnal24 Če predsednik Merkurjeve uprave Bine Kordež ne dokaže, da je bil Merkur pred ste
Merkur. Za božičnico zaradi davčnih odpustkov poračun malice. Durs skeptičen.
Oglej si celoten članek

Bine Kordež je svoje delavce nagradil s poračunom malice za nazaj, trdijo naši viri.

Delavci Merkurja so 4. decembra dobili približno po 400 evrov nagrade vsak, 230 evrov naloženih na Merkurjevo vrednostno kartico, razliko pa v gotovini. Da je to poračun malice, nam je potrdilo več zaposlenih v Merkurju, razvidno pa je tudi iz pojasnil uprave delavcem, ki smo jih dobili.

V Merkurju tega niso potrdili, pojasnili so le, da je dodatno izplačilo več, kot so njihove obveznosti po kolektivni pogodbi.

Zakaj, za vraga, malica
Razlog za poračun je davčne narave. Najvišje povračilo za prehrano, ki je še davčno priznan odhodek, je 6,12 evra na dan. To pomeni, da se od tega zneska ne plačujejo prispevki in dohodnina. Zelo verjetno Merkur med letom za malico plačuje manj, konec leta pa namesto nagrade poračuna malico in uveljavlja davčni odpustek. Od “navadne” nagrade bi morali namreč plačati davščine, kot se jih obračuna za regres.

Plačujemo več, kot bi morali.

Odgovor. V Merkurju so naša vprašanja, ali so res izvedli poračun malice in kako je malico mogoče izplačati v bonih, spregledali. Povedali so le, da redno izplačujejo vse obveznosti v skladu s kolektivno pogodbo, dodatno pa so zaposleni 4. decembra dobili v povprečju še od 300 do 450 evrov neto dodatnega izplačila, kar je več, kot so obveznosti po kolektivni pogodbi.

Durs: Opa, to je le izjema
Na Dursu so pojasnili, da je lahko tak poračun davčni odpustek le izjemoma. Prvič, nadomestilo v višini 6,12 evra mora biti določeno v kolektivni pogodbi, pogodbi o zaposlitvi ali z aktom delodajalca. In drugič, do časovnega zamika izplačila dela povračila stroškov za prehrano mora priti “zaradi utemeljenih poslovnih razlogov na strani delodajalca”, pravijo na Dursu. Utemeljen razlog pa je, so pojasnili, “objektivna nevarnost za solventnost delodajalca”. Da bi bil Merkur na pragu prisilne poravnave ali stečaja, ni znano. Če res ni bil, pa je ta poračun malice konec leta obdavčljiv prejemek delavca, še pojasnjujejo na Dursu.

Če bodo davčni inšpektorji pregledali ta izplačila in Merkur ne bo dokazal, da je imel težave s solventnostjo, se tako lahko zgodi, da bodo morali delavci za decembrsko nagrado v obliki poračuna malice naknadno plačati davke.

Še en kiks, boni za Merkur
Vsak delavec je za vsak dan navzočnosti na delu po naših informacijah dobil 1,8 evra poračuna. Če upoštevamo 20 delovnih dni na mesec in 25 dni dopusta, je to 390 evrov na delavca. To pa pomeni, da so “malico” delno dobili izplačano tudi v vrednostnih bonih za tehnično trgovino, ki ne prodaja sendvičev.

V računovodski hiši Unija menijo, da boni trgovine, ki ne prodaja prehrambnih izdelkov, ne morejo veljati kot povračilo stroškov prehrane med delom. Tudi na ministrstvu za delo menijo, da tako povračilo za prehrano ni ustrezno. Opozarjajo sicer, da povračilo ni nujno v denarju in da je zakonska pravica do prehrane izpolnjena tudi, kadar delodajalec delavcem zagotovi topel obrok v primerni kalorični vrednosti.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.