V Gornji Radgoni se je začel 62. mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, na katerem se bo v šestih dneh predstavilo 1720 razstavljavcev iz 35 držav. Sejem je odprla predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je izpostavila potrebo po spremembi načina razmišljanja, če bomo želeli ohraniti kakovostno življenje.
"Da bomo kot skupnost in posamezniki lahko kakovostno živeli, moramo spremeniti način razmišljanja in se prilagoditi novim razmeram," je dejala Klakočar Zupančič. Kot je dodala, s tem misli tako odločevalce kot vsakega od nas: "Svoje navade bomo morali spremeniti potrošniki, prilagoditi se bosta morala industrija in kmetijstvo, svoje pa bodo morali prispevati tudi kapitalski trgi, ki bodo morali hlastanje za dnevnimi dobički nadomestiti z dolgoročnejšim načrtovanjem finančnih prihodkov."
"Izrazimo hvaležnost"
Po mnenju Klakočar Zupančič so dogodki, kot je Agra, izjemno pomembni, zato morajo postati temelj odločevalcem za pripravo politik in strategije na področju razvoja trajnostnega kmetijstva. Ob tem je pred uradnim odprtjem pozvala vse, da se zamislijo nad tem, kaj vse zagotavlja naš planet. "Vsi izrazimo hvaležnost živi in neživi naravi, zaradi katere obstajamo in živimo. Brez nje nas ni. In če ne bomo imeli pravilnega odnosa, nas ne bo več," je opozorila.
Agra tudi letos na več kot 70.000 kvadratnih metrih zunanjih in notranjih površin prinaša številne novosti tehnike, opreme in sredstev za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo.
Direktor uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec je Agro primerjal s pariško olimpijado. "Tudi na Agri sodelujejo le najboljši; na področju poljedelstva, živinoreje in živilsko-predelovalne industrije, najboljši ponudniki strojev in sodobnih tehnologij, pa tudi znanja in izobraževanja," je povedal. Kot je dodal, so teme Agre zelo pomembne, poleg tehnik in tehnologije vključno z umetno inteligenco pa je izpostavil, da mora še vedno nekdo obvladati osnovna znanja o kmetijstvu, gozdarstvu in naravi kot tovarni na prostem.
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je izpostavila globalno povezovanje in opozorila, da kmetijstvo ne more uspevati brez ljudi: "Potrebujemo mlade, polne energije, svežih znanj in idej, pa tudi starejše, katerih bogate izkušnje in modrosti so neprecenljive. Biti kmet ni zgolj poklic, toda poslanstvo, ki je danes bolj pomembno kot kdajkoli prej."
Klakočar Zupančič: "Spremeniti moramo način razmišljanja….“. Ne “moramo” pač pa “MORAM”! Ta kura naj najprej pospravi svoje podstrešje šele nato …
Kmečka Zveza (Oman, Podobnika.. itd.) je ''osamosvojila/prenovila'' naše kmete in ti že 30 let crkujejo...
A, ta kura je spet sramotila sebe in vso Slovenijo tudi ?