Obrestna mera, ki jo pri izračunu fiktivnega prihodka od celotnega premoženja upoštevajo centri za socialno delo, se je še znižala in je zdaj 0,96 odstotka, prej je bila 1,9-odstotna.
Kdor ima na primer na banki vezanih 50 tisoč evrov, se mu kot prihodek upoštevajo prejete obresti, poleg tega pa center za socialno delo od premoženja izračuna še tako imenovani fiktivni dohodek. Ta fiktivni dohodek za 50 tisoč evrov depozita po izračunu z novo obrestno mero znaša 480 evrov (lani bi bil 950), kar je 40 evrov na mesec in v primeru družine z dvema otrokoma 10 evrov več mesečnega prihodka na družinskega člana.
Ker je fiktivni prihodek nižji, je bolj verjetno, da družina ne bo presegla meje, ki jo zakonodaja postavlja za uveljavljanje določenih pravic.
Pri izračunu centri za socialno delo upoštevajo povprečno letno obrestno mero za depozite nad eno leto, ki je po podatkih Banke Slovenije veljala v preteklem letu. Ta obrestna mera je bila v letu 2012 4,06 odstotka, v letu 2013 3,46 odstotka, v letu 2014 1,9 odstotka, lani pa 0,96-odstotka.
dezurni@zurnal24.si
Na računu imam 5.000eur. Ostalega premoženja nimam. Samo še avto. Stanovanja si ne morem privoščit. Naj mi nekdo pove, ali …
Pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev se upošteva premoženje, CSD od skupnega premoženja izračuna fiktivni dohodek na podlagi povprečne obrestne …
Ne vidim bistvene razlike med tem, da ima nekdo 50 tisočakov na banki ali pa 50 tisoč evrov vredno stanovanje.