"Čeprav imajo velike centre, ki se ukvarjajo z napovedovanjem potresov in cunamijev, očitno tega niso napovedali in so bili nepripravljeni," meni Ferfila, ki je dolgo časa živel na Japonskem.
Bogomil FerfilaJedrske elektrarne imajo zavarovane do najmočnejših stopenj potresov. Glede na izkušnje iz druge svetovne vojne je strah pred uničenjem zelo velik. Po 11. septembru so se sicer odprle diskusije, ali bi jedrske elektrarne preživele letalske napade, potrese pa preživijo zagotovo.
Po njegovem se materialni škodi ni mogoče izogniti, a bi bilo še precej huje, če bi bil epicenter bližje Tokiu. "Območje Honšuja je manj poseljeno, kar je sreča v nesreči. Za Tokio govorijo, da ga bo vsakih sto let prizadel apokaliptični potres in teh 100 sto se je že izteklo. Ampak ta potres očitno spet ni tisti."
Na Japonskem so vse zgradbe grajene po izjemno zahtevnih normativih protipotresne gradnje, pojasnjuje profesor. "Če bi bil potres sedme stopnje v Ljubljani, bi se tričetrt mesta porušilo, tam pa se poruši le par hiš."
"Japonska leži na območju potresnih in vulkanskih pojavov in tam to upoštevajo že desetletja. Ko se voziš po Japonski, so ob cesti kamni, na katerih so oznake, do katerega je v preteklosti prišel posamezni cunami. Kamni so postavljeni tudi 20 ali 30 kilometrov stran od obale in ljudje s tem živijo ter so pripravljeni na morebitno katastrofo."