SDS je volitve izgubila, saj ni več največja stranka v parlamentu, a bo imela po novem 27 poslancev, kar je dva več kot doslej. Za SDS je glasovalo skoraj skoraj 53 tisoč več volivcev kot pred štirimi leti, kar je skoraj četrtina več kot pred štirimi leti. Zaradi visoke volilne udeležbe to tokrat pomeni 1,4 odstotne točke manjši delež vseh oddanih glasov, leta 2018 so dobili 24,9 odstotka vseh glasov, tokrat pa 23,5.
LMŠ je bila doslej druga največja parlamentarna stranka, Marjan Šarec pa v prvem delu tega sklica predsednik vlade. Odslej jih ne bo več v parlamentu, izgubili so trinajst poslancev in skoraj 69 tisoč volivcev, zvestih jim je ostalo manj kot 40 odstotkov volivcev iz leta 2018.
SD je izgubila skoraj 11 tisoč volivcev iz leta 2018, izgubili bodo tri poslance, saj jih bo po novem le sedem.
SMC je imel po zadnjih volitvah deset poslancev, a je stranka po vstopu v Janševo vlado praktično razpadla, poslanci pa so se raztepli po različnih strankah, nekaj jih je ostalo nepovezanih. Na volitvah leta 2018 so zbrali skoraj 87 tisoč glasov, tokrat pa skupaj z SLS in drugimi le 40 tisoč. Ob tem velja omeniti, da je SLS v samostojnem nastopu pred štirimi leti zbral 23 tisoč glasov.
Levica skoraj razpolovila rezultat
Levica je eden večjih osmoljencev teh volitev, do poznega večera so trepetali, ali bodo sploh prišli v parlament. Da jim ne bo uspelo, je kazalo še po preštetih 78 odstotkih glasovnic. Po novem bodo imeli le pet poslancev, zdaj jih imajo devet. Izgubili so 32 tisoč ali 40 odstotkov glasov, ki so jih prejeli pred štirimi leti.
NSi je presenetljivo in kljub aferi z ministrom za kmetijstvo Jožetom Podgorškom, ki je kandidiral na njihovi listi, eden od zmagovalcev volitev. Zbrali so četrtino več glasov kot pred štirimi leti oziroma prepričali kar 16 tisoč volivcev več in bodo po novem z osmimi poslanci (enim več kot doslej) tretja največja stranka v parlamentu.
SAB je tudi eden največjih osmoljencev teh volitev, izgubili so tretjino volivcev in izpadli iz parlamenta, čeprav so še ne tako dolgo nazaj vodili vlado. Zapustilo jih je 15 tisoč volivcev, njihovih pet poslancev z Alenko Bratušek na čelu pa se bo poslovilo iz parlamenta.
Desus, ki se po 26 letih poslavlja iz parlamenta, je najbrž največji poraženec, saj jim je zvestih ostalo le 17 odstotkov volivcev iz leta 2018, SNS Zmaga Jelinčiča pa je število volivcev razpolovila in se prav tako poslavlja iz parlamenta.
dezurni@styria-media.si
ŠOK za twitkota in njegove satelitske prisklednike. Jelinčić je "padel" za Slovenijo in zdaj se tudi Twitko napihuje, da ga …
Google je plačal od 400 do 800 dolarjev za dnevno spletno delo od doma. Prvi mesec sem od Googla doma …
Največji poraženec smo v bistvu - volilci. Večina bo kmalu spet ugotovila, da kljub zmagi njihovega 'odrešenika' prave odrešitve ne …