Švedski pohištveni velikan Ikea bo 25. februarja odprl svojo trgovino v Sloveniji, tako v spletni kot fizični obliki. Že danes pa smo trgovino obiskali novinarji.
Ob odprtju bodo v trgovino spustili 700 ljudi, rezervacije bodo začeli sprejemati od jutri naprej, možno se bo najaviti za sedem dni v naprej. Tako se bodo, kot je pojasnil Cas Lachaert, vodja trga, IKEA Slovenija, izognili čakalnim vrstam pred vrati.
Restavracija bo zaprta, bodo pa prodajali pripravljeno hrano, ki jo bodo kupci lahko odnesli s sabo domov.
Poslovanje družbe bo organizirano v skladu s strogimi zaščitnimi ukrepi družbe ter z vladnimi zahtevami in smernicami. Mednje sodijo tudi obvezno nošenje maske, preverjanje telesne temperature, pogosto razkuževanje prostorov ter zagotavljanje spoštovanja varnostne razdalje.
Ikea je sprva odprtje trgovine v Ljubljani napovedovala že za konec leta 2020, a je načrte prekrižala epidemija covida-19. Septembra lani je objavila tudi razpise za več kot 300 delovnih mest v trgovini.
Zaposlili 400 ljudi
Trgovina, ki stoji v nakupovalnem središču BTC City v Ljubljani, je prva Ikeina trgovina v Sloveniji. Obsega več kot 31 tisoč kvadratnih metrov, v ponudbi pa je okoli 9500 izdelkov.
V Ikei so zaposlili 400 ljudi, izbrali so jih med 7000 prijavami. Kot je danes pojasnil Cas Lachaert, vodja trga IKEA Slovenija, imajo zaposleni popust pri nakupu izdelkov, popust pri obrokih v restavraciji, posebno zdravstveno zavarovanje, udeleženi pa bodo tudi pri rezultatih prodaje.
Najbolj obiskan oddelek na dan otvoritve je glede na izkušnje, oddelek s posodo in pripomoči za kuhanje. "Ta oddelek bo po prvem dnevu izpraznjen," pravi Lachaert.
Celoten objekt Ikee v ljubljanskem BTC obsega 34 tisoč kvadratnih metrov, v prvem nadstropju bo 52 opremljenih razstavnih prostorov in več kot 9.500 izdelkov. Ponudba je prirejena slovenskim kupcem, predvsem večjim bivalnim prostorom.
Prevzemno mesto v Mariboru
V Ikei bo tudi restavracija za 450 ljudi, ponujali pa bodo tradicionalne švedske in slovenske jedi.
V Mariboru bo 25. februarja Ikea odprla prevzemno mesto, kjer bodo kupci lahko po spletu naročeno blago prevzeli po znižanih cenah dostave. "To je primarni namen naše prevzemne točke v Mariboru - zbiranje blaga, kupljenega po spletu po znižanih cenah dostave. Na ta način želimo biti bolj dostopni našim strankam v tem delu Slovenije," pravijo v Ikei, jer načrtujejo še več prevzemnih točk v Sloveniji. Za distribucijo svojih izdelkov so sklenili pogodbe s tremi podjetji.
Nekateri proizvodi v Sloveniji dražji kot v Italiji
Švedski pohištveni velikan je za celoten projekt gradnje Ikee v Ljubljani namenil okrog 90 milijonov evrov.
Slovenski kupci so že ugotovili, da so nekateri kosi pohištva v Sloveniji dražji kot v Italiji. "Res je, cene se po državah razlikujejo, razlogov je več, med njimi so tudi davki, ki jih moramo plačati in se razlikujejo od države do države. Vendar je tako, da so nekateri produkti dražji, mnogi pa tudi cenejši kot v Italiji. Če bi primerjali vse, bi ugotovili, da so v povprečju cene enake. Zagotovo pa bodo cene za slovenske kupce ugodne," pravi Lachaert.
Ljubljanska Ikea bo tudi ena najbolj trajnostno naravnanih. Na strehi bo 1.200 kvadratnih metrov zelenja, preostali prostor pa bodo prekrivali sončni kolektorji, ki bodo proizvedli 90 odstotkov potrebne energije za trgovino.
Prvi in zadnji slovenski katalog
V Ikei bo mogoče dobiti tudi prvi in zadnji slovenski katalog. Ikea namreč katalogov ne bo več izdajala, obstajali bodo le še na spletu.
Na DDV bi se lahko izgovarjali, če bi bile cene kvečjemu 1,67 % višje kot v Italiji. Vsa ostala razlika …
V Sloveniji je marsikaj bistveno dražje kot v državah z bistveno višjim standardom. Jaz bom še naprej kupovala v Avstriji, …
Za kaj bo dražje..?? Ker bedaki še zmeraj kupujejo dražje..