Merila. “Izbor za dodelitev Zoisove štipendije za spodbujanje intelektualnih dosežkov diskriminira hendikepirane, bolne ter telesno in motorično manj sposobne otroke,” je ogorčen eden od staršev, ki želi ostati neimenovan. Po zakonu je v izračun povprečne ocene pri uspehu namreč všteta telesna vzgoja. “Trenutno ne načrtujemo sprememb na tem področju,” pravijo na ministrstvu za delo.
Za štipendijo čista petica
Med 1.434 osnovnošolci, ki so lani na novo pridobili Zoisovo štipendijo, je bilo le 54 takih, ki so jo dobili na podlagi izjemnih dosežkov, ne pa učnega uspeha. “To merilo postavlja izjemno visok prag,” pravi oče otroka. Na javnem skladu za razvoj kadrov in štipendij pravijo, da je zakon jasen. Telesna vzgoja je eden izmed obveznih predmetov. “Če je ocena telesne vzgoje številčno izražena, se pri izračunu povprečne ocene upošteva ne glede na druge okoliščine ali učne težave učenca pri posameznem predmetu,” pojasnjujejo. Na ministrstvu dodajajo, da so prejemniki, “ki so tako kategorizirani, upravičeni do dodatka za posebne potrebe”. Tega pa torej ne morejo dobiti, če se pri športni vzgoji niso izkazali. Lani je bila povprečna ocena, potrebna za pridobitev štipendije v osnovni šoli, namreč čista petica.
Po moje nekdo, ki zraven dobrih ocen (ne mislim samo petice) nima kakih izrednih dosežkov, ne bi smel dobiti Zoisove …
Vaš otrok definitivno ni ustrezal standardom zgolj samo zaradi športne vzgoje. In če ima v prvem letniku lahko športno vzgojo …
Sam sem imel celo srednjo šolo in večino faksa Zoisovo štipendijo. Enostavno ne drži da jo imajo samo piflarji. Zgolj …