Na glasovanju, na katerem je sodelovalo 90 od 96 zaposlenih v orkestru, se jih je 75 izreklo, da ne želijo več sodelovati z Lajovicem.
Lajovic imenovan brez soglasja orkestra
Lajovic namerava vztrajati
Maester Lajovic pa, kot je povedal za Delo, namerava vztrajati do konca mandata. Na vprašanje, kaj je takega storil glasbenikom, Lajovic pravi: "Nič takega, za kar bi moral oditi, ali pač: uvedel sem sedežni red."
Zaradi žaljivk prekinjena vaja
Sedežni red je Lajovic skušal uvesti v začetku lanske sezone, torej septembra 2015. "Ukrep je sprejel proti absolutni večinski volji orkestra in kljub pozivu vodij godalnih skupin, naj od tega odstopi. Člani orkestra smo namreč ukrep prepoznali kot neučinkovit in nevreden umetniškega vodje orkestra in zahtevali, da ostane uveljavljen sistem kroženja glasbenikov. Tudi sicer je tak način organizacije dela v orkestrih najpogostejša in tudi najučinkovitejša praksa," odgovarjajo v stavkovnem odboru, kjer Lajovicu očitajo tudi mobing. "Nesporazumi in konfliktni odnosi Lajovica z orkestrom, ki so sicer pogost pojav in posledica njegovega načina dela, so kulminirali v drugi polovici oktobra 2016, ko je Lajovic izrekel več žaljivk na račun glasbenikov, ter v času vaje osebno obračunaval s članom orkestra. To je pripeljalo do prekinitve vaje," razlagajo v stavkovnem odboru.
Lajovic: Proti meni le posamezniki
Lajovic je bil v Slovenski filharmoniji že zaposlen letoma 1972 in 1991. Kot pravi, se po vrnitvi leta 2015 ne razume le z nekaterimi posamezniki. "Sprejeli so me vsi, razen nekaj posameznikov, ki so pod vplivom nekdanjega direktorja Borisa Šinigoja in so začutili, da ne bodo imeli več takega vpliva na delo v Filharmoniji," je povedal za Delo."Žaljivo in strahopetno"
"Izjave direktorja Damjanoviča in Lajovica, ki v medijih izjavljata, da je celoten zaplet plod ozkih interesov posameznikov, zavračamo kot neutemeljene, žaljive in pritlehne ter jih doživljamo kot skrajno nizkoten in strahopeten napad na predstavnike zaposlenih, zlasti, ker prihajajo s pozicije moči. Vsi, ki smo zadolženi za razrešitev konflikta med orkestrom in vodstvom Slovenske filharmonije, smo namreč zakonito izvoljeni predstavniki zaposlenih in pri svojih odločitvah upoštevamo izključno na tajnih glasovanjih jasno in nedvoumno izražen interes večine članov orkestra, ta pa v konkretnem primeru znaša 83 odstotkov," so še zapisali v izjavi stavkovnega odbora.
dezurni@zurnal24.si
Direktorju predlagam da poišče novo zasedbo, zdajšnjim pa odpoved! Saj če ne želijo delati lahko sami podajo odpoved ! Kot …
to ne rabijo namenoma narest, to že nenamenoma verjetno dostkrat :) hehe
Aroganca zaposlenih misliš ;) <br /><br />Sj vem, težko pogledat v ogledalo :P