Nov pristop v boju proti covidu-19: Začeli so s terenskimi akcijami

Foto: STA/Daniel Novakovič
Foto: STA/Daniel Novakovič
Po njegovih besedah je pomembno, da upoštevamo navodila zdravstvene stroke, pazimo nase in na druge, omejimo druženja.
Oglej si celoten članek

Slabša, a bolj realna epidemiološka slika

"Današnji podatki kažejo slabšo, a verjetno bolj realno epidemiološko sliko," je na današnji tiskovni konferenci vlade poudaril Jelko Kacin. Prvič smo potrdili več kot 200 okužb, a Kacin dodaja, da je vzrok za to tudi dejstvo, da testiramo več. Jesenski val okužb je  v tem pogledu drugačen od spomladanskega. Trenutna incidenca je presegla 80 okužb na 100 tisoč prebivalcev, povečuje se tudi število bolnikov, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo. To zdravnike tudi najbolj skrbi.

Po njegovih besedah je pomembno, da upoštevamo navodila zdravstvene stroke, pazimo nase in na druge, omejimo druženja. "Epidemija sedaj ni razglešena, a to ne spremeni dejstva, da smo sredi pandemije in da se virus širi med nami," je povedal Kacin.

"Vloga učiteljev in vzgojiteljev je ključna"

Šolsko leto traja že mesec dni, študijsko se šele začenja. "Želimo si, da bi tudi študij potekal nemoteno, pa čeprav na prilagojen način," je dejal Kacin, ki meni, da so razmere letos drugačne, kot so bile lani, "a še vedno lahko ustvarimo spoštljivo, vključujoče, toplo okolje za vse". Vloga učiteljev, vzgojiteljev in staršev je pri tem po njegovih besedah ključna.

Začeli so tudi s terenskimi akcijami, s katerimi ozaveščajo ljudi o ključnih priporočilih NIJZ - začeli so v Pivki, nadaljevali bodo po ostalih občinah. Načrtujejo tudi predstavitve zaposlenim v posameznih podjetjih, prva tovrstna je prav tako potekala v Pivki, v podjetju Sitor. 

Ljudje dobivajo opozorila

"Pri odkrivanju novih okužb bo epidemiologom v pomoč tudi aplikacija Ostani zdrav. Pomembno je, da jo imamo naloženo, ko smo zdravi in da takoj vnesemo informacijo o pozitivnem testu čim prej v aplikacijo," je povedal Kacin. Časa za to imamo eno uro po izdaji kode NIJZ. Kot je dejal, aplikacija deluje, ljudje dobivajo opozorila, če aplikacija javi, da smo bili v stiku z okuženimi, hitro prilagodimo vedenje. "Če nam tako uspe rešiti izbruh v podjetju, smo dosegli svoj namen," je dodal Kacin.

Pomembna sprememba pa je seznam inštitucij za jemanje brisov in izdajanje testov - tega so razširili, zdaj so na njem tudi inštituti iz tretjih držav, ki jih je NIJZ in Inštitut za mikrobiologijo ovrednotil kot verodostojne. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 18:55 1. Oktober 2020.

    zabi si tisto gnilo aplikacijo v svojo lazno rit

  • 19:54 30. September 2020.

    Zaupajte diplomiranim obramboslovcem Dolančevega komunističnega študija. So res veliki strokovnjaki za čisto vse. Janez in Jelko vesta in znata vse. …

  • 18:11 30. September 2020.

    Če bi delali svoje delo kot je treba, tega ne bi bilo. Ne pa da v firmah, ko nekdo zboli, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.