"Čeprav je večina prebivalstva v splošnem naklonjena cepivom in zaupa mnenju strokovnjakov ter rezultatom raziskav, se jih je le polovica pripravljena cepiti proti virusu SARS-CoV-2 oz. cepljenja udeležiti takoj, ko bo mogoče. Dve tretjini bi želeli počakati, da bo na voljo več informacij o varnosti cepiva. V varnost cepiva trenutno zaupa manj kot tretjina vprašanih. Kar četrtina jih misli, da cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo, in petina jih ima slabe izkušnje s preteklimi cepljenji." To so ugotovitve raziskave o odnosu do cepljenja proti novemu koronavirusu, ki jo je opravila skupina študentov Univerze v Mariboru pod vodstvom prof. dr. Matjaža Zwitterja v sodelovanju s skupnostjo COVID-19 Sledilnik in družbo Valicon.
Čeprav je večina prebivalstva v splošnem naklonjena cepivom in zaupa mnenju strokovnjakov ter rezultatom raziskav, se jih je le polovica pripravljena cepiti proti virusu SARS-CoV-2 takoj, ko bo mogoče. Ne glede na namero cepljenja, bi dve tretjini vseh vprašanih želeli počakati, da bo na voljo več informacij o varnosti cepiva.
V varnost cepiva trenutno zaupa manj kot tretjina vseh vprašanih. Kar četrtina jih misli, da cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo, in petina jih ima slabe izkušnje s preteklimi cepljenji.
Kar 55 odstotkov jih meni, da bi za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov cepljenje proti sars-cov-2 moralo biti obvezno, z izjemo tistih, ki iz zdravstvenih razlogov ne smejo biti cepljeni. Proti obveznemu cepljenju je bilo 31 odstotka vprašanih, 14 odstotkov pa jih je izbralo odgovor “ne vem”.
Le 20 odstotkov se jih bo "zagotovo cepilo"
Na vprašanje, ali se sami nameravajo takoj, ko bo mogoče, udeležiti brezplačnega in prostovoljnega cepljenja kot najpomembnejšega ukrepa proti epidemiji, je polovica odgovorila pritrdilno, polovica pa odklonilno. Le 20 odstotkov se jih bo zagotovo cepilo in 29 odstotkov verjetno, medtem ko se jih 31 odstotkov verjetno ne bo cepilo, 19 odstotkov pa zagotovo ne.
Da bi bolje razumeli razloge za odločitev o cepljenju, so anketirance prosili, da na petstopenjski lestvici ocenijo strinjanje s sklopom trditev o cepljenju. Največ se jih strinja ali popolnoma strinja s trditvijo, da želijo počakati na več informacij o varnosti cepiva (67 odstotkov). V varnost cepiva zaupa 31 odstotkov vprašanih, v njegovo učinkovitost pa jih verjame 35 odstotkov. 39 odstotkov vprašanih je potrdilo, da jih je zelo strah okužbe z virusom sars-cov-2, 33 odstotkov pa jih meni, da je novi koronavirus enako nevaren kot virus gripe. Najmanj vprašanih, pa vendar ne tako malo, je pritrdilo trditvi, da imajo slabe izkušnje s preteklimi cepljenji (20 odstotkov), še malo več pa, da to cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo (24 odstotkov).
Podrobnosti o raziskavi Koliko ljudi se namerava cepiti? preberite na spletni strani Sledilnika.
Zabitost tega naroda je primerljiva še samo z ameriškim. To je že možno sklepati iz tega, da ima Trump tukaj …
Kdaj so ankete pokazale realno stanje? Samo propaganda , da bi se folk cepil. Ce se malo pozanimaš o proizvajalcu …
če i se lahko cepili proti tej vladi bi se jih 80% takoj.