Bralec šokiran: Moj otrok je izginil iz sistema

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Bralec ne more več dostopati do zdravstvenih in davčnih podatkov svojega otroka. Pristojni pravijo, da je tako prav.
Oglej si celoten članek

Z uvedbo elektronskih storitev je država na več področjih poenostavila poslovanje svojim državljanom. Dve najbolj uporabni in največkrat uporabljani storitvi sta verjetno eDavki in zVEM. Obe aplikaciji omogočata uporabnikom, ki imajo mladoletne otroke, tudi urejanje podatkov zanje. 

Kot nas je opozoril bralec, pa je pred kratkim med uporabo eDavkov opazil, da je njegov starejši otrok izginil iz aplikacije. Ker se mu je to zdelo nenavadno, je preveril, kakšno je stanje v zVEM, tam je bilo enako, otroka ni bilo več. Od dveh mladoletnih otrok so bili dostopni podatki samo za mlajšega. Izkazalo se je, da je v obeh primerih izginotje podatkov povezano s tem, da je starejši otrok dopolnil 15 let. 

Pri 15 letih otrok sam odloča, pooblastiti vas še ne more

Obrnili smo se na Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki upravlja z aplikacijo zVEM, in jih prosili za pojasnilo. "V skladu z Zakonom o pacientovih pravicah je otrok po 15. letu starosti sposoben samostojno odločati o vprašanjih, povezanih s svojim zdravjem. Pri tej starosti tudi lahko pridobi sredstvo digitalne avtentikacije, npr. digitalno potrdilo," so nam pojasnili. 

Na vprašanje, ali lahko starš kljub temu uredi dostop do otrokovih podatkov, so odgovorili: "Trenutno te možnosti ni, v prihodnje pa bo omogočeno pod pogojem, da bo otrok starša pooblastil za uporabo zVEM. S funkcijo za podelitev pooblastil,  ki je trenutno v razvoju, bo lahko posameznik pooblastil katero koli osebo, pooblaščenec pa bo potem lahko uporabljal zVEM v imenu pooblastitelja podobno, kot to sedaj velja za starše otrok do 15. leta."

Uporaba aplikacije zVEM omogoča pregledovanje zdravstvene dokumentacije. Tako lahko starš vidi svoje in otrokove izdane in izkoriščene napotnice in recepte, izvide in drugo zdravstveno dokumentacijo, vidi pa lahko tudi izdane bolniške liste. 

Za vstop v zVEM se mora uporabnik registrirati in se v račun prijaviti s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali s pomočjo smsPASS. Uporabniki si na pametne telefone lahko naložijo tudi mobilno aplikacijo zVEM. 

V 2. odstavku 35. člena Zakona o pacientovih pravicah piše: 
"Šteje se, da otrok do 15. leta starosti ni sposoben privolitve, razen če zdravnik glede na otrokovo zrelost oceni, da je za to sposoben, pri čemer se glede okoliščin, ki govorijo o sposobnosti odločanja o sebi, praviloma posvetuje s starši oziroma skrbnikom. Šteje se, da je otrok, ki je dopolnil 15. let starosti, sposoben privolitve, razen če zdravnik glede na otrokovo zrelost oceni, da za to ni sposoben, pri čemer se glede okoliščin, ki govorijo o sposobnosti odločanja o sebi, praviloma posvetuje s starši oziroma skrbnikom."

Foto: FURS mobilni eDavki

V eDavkih lahko uredite pooblastilo

Podobno odgovarjajo tudi na Finančni upravi RS, pod pristojnost katere sodijo eDavki. "Pred dopolnjenim 15. letom je oseba poslovno nesposobna in ne more samostojno sklepati veljavnih pravnih poslov, zato jo v pravnem prometu zastopa zakoniti zastopnik. Zaradi takšne ureditve FURS staršem (zakoniti zastopniki) avtomatsko dodeli pravice za delo v imenu otrok na portalu eDavki ali pa v mobilni aplikaciji eDavki. Otrok, ki je dopolnil 15 let, lahko praviloma samostojno sklepa pravne posle, razen poslov, ki bistveno vplivajo na njegovo življenje pred polnoletnostjo ali po njej. Po 15. letu pa je otrok že delno poslovno sposoben, zato FURS ne sme več avtomatsko dodeliti pravic staršem," pojasnjujejo. 

V primeru, da bi starš želel ohraniti možnost dostopa do otrokovih podatkov do polnoletnosti, mora otrok staršu podeliti Pooblastilo za delo z obrazci znotraj portala eDavki (EDP pooblastilo). "Priporočamo, da starš vloži iz svojega profila na eDavki obrazec NF-LD, kjer kot priponko priloži izpolnjeno pooblastilo. Če tega ne želijo, lahko vlogo vložijo tudi prek elektronske pošte in jo pošljejo na uradni elektronski naslov finančnega urada. Na ta način poslana vloga naj bo elektronsko podpisana (npr. z uporabo storitve v SI-PASS) ali pa vlogo lastnoročno podpišejo in pošljejo kopijo prek maila," svetujejo na finančni upravi. 

Tako kot zVEM lahko tudi eDavke uporabniki uporabljajo na računalnikih ali na mobilnih napravah. Uporabniki portala eDavki se lahko identificirajo s kvalificiranim potrdilom, uporabniškim računom ali prek portala SI-PASS. Glavni namen portala je oddaja dokumentov, kot so obračuni, napovedi, vloge, ter prejemanje dokumentov s strani FURS. V primeru uporabe mobilne aplikacije je identifikacija uporabnika možna le z uporabo uporabniškega računa. Mobilna aplikacija omogoča enostavno oddajanje davčnih obrazcev, vročanje dokumentov, pregled nad davčnimi obveznostmi in vračili, kot tudi delo v imenu drugega zavezanca, če vas je ta za to pooblastil. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 38

  • 09:42 26. November 2024.

    predno začnete zgražat, preverite čigava last je vaša zdravstvena kartoteka . no dejte.pa kot sem dejal, ne takoj kamen v …

  • 09:30 26. November 2024.

    Tako približno so delali nacional-socialisti. Otroke so prepričali, da starši nimajo pojma in bo zanje bolje poskrbela država. Z Vodjem …

  • 08:42 26. November 2024.

    Uf spet ena cvetka našega sistema. Torej s 15 leti lahko sam odloča, a odgovarjajo še vedno starši do njegovega …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.