Za dvig zdravila na "običajni" recept bi glede na predloge ZZZS bolnik plačal 1,40 evra, ob največjih pakiranjih pa do 2,36 evra. Za dvig zdravila na obnovljivi recept pa bi plačal od 1,55 do 1,73 evra.
Do sprememb bi prišlo tudi pri bolniških nadomestilih. Po predlogu bi se tako slednje znižale za desetino. Na udaru pa so tudi pogrebnine, posmrtnine in bolniške za brezposelne, ki jih zavarovalnica ne bi več plačevala, poroča Dnevnik.
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je ob tem tudi dejal, da razmišljajo tudi o izenačitvi prispevnih osnov za različne skupine zavarovancev. Prispevke za upokojence, samostojne podjetnike in ljudi, ki delajo prek avtorskih pogodb, bi tako izenačili s prispevki zaposlenih. Na ZZZS računajo, da bi z varčevalnimi ukrepi privarčevali 361 milijonov evrov.
"Potreben je nacionalni konsenz"
Do predlogov je že kritična predsednica Združenja za državljanski nadzor zdravstvenega varstva Za-Nas Nevenka Lekše.
"Korenit poseg v košarico pravic, ki pomeni znižanje bolniških nadomestil, ne sodi v interventno zakonodajo, ki bi jo sprejemali hkrati z rebalansom državnega proračuna. Za to je potreben nacionalni konsenz. Zdravstvo je posebnega družbenega pomena, ob nepremišljenih spremembah pa so vedno prizadete najobčutljivejše skupine ljudi.
Dohodki so v naši državi taki, da nekateri z njimi komajda preživijo. Da bi te ljudi še prikrajšali, se mi zdi res višek in tak princip obsojam. Poleg tega ob predlaganih ukrepih ni pravih izračunov in analize, kje bi lahko manj boleče varčevali," je dejala.
a razpravljajo o tem? Prejšnji teden sem odšla v Ljubljanske lekarne na recept dvignit kt, in sem debelo pogledala, ko …
Zanimivo je to, da v veliki večini primerov človek je sam kriv, da zboli (nepravilen način življenja, prehranjevanja ...), zdravniki …
Ja pa kaj še bodo naredli in uvajali sej človek ni sam kriv da zboli ter da potrebuje zdravila pa …