Bodo kreditojemalci zmagali, a bili zaradi tega na slabšem?

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Ustavno sodišče ni prišlo do zaključka, da so kreditne pogodbe v švicarskih frankih nične, temveč je preverjalo predvsem določena stališča rednih sodišč, so v odzivu na današnjo sodbo ustavnega sodišča izpostavili v Združenju bank Slovenije. Odločitev po njihovem mnenju tudi potrjuje, da zakonsko urejanje te problematike ni primerno.
Oglej si celoten članek

Ustavno sodišče je preizkusilo sodbi ljubljanskega okrožnega sodišča z 9. julija 2019 in Višjega sodišča v Ljubljani z 11. maja 2020. Sodbi, s katerima sta sodišči zavrnili zahtevek posojilojemalcev za ugotovitev ničnosti kreditne pogodbe v švicarskih frankih ter za vračilo preplačil, je razveljavilo in vrnilo v ponovno odločanje. Ugotovilo namreč je, da sodbi nista ustrezno odgovorili na pomisleke glede presoje standarda pojasnilne dolžnosti bank in nepoštenosti.

Bančniki so sicer na včerajšnji novinarski konferenci opozorili, da bo imel zakon o kreditih v švicarskih frankih, o katerem bodo v parlamentu glasovali v sredo, katastrofalne posledice. Več o tem v članku: Bančniki v en glas: To bo katastrofa.

Nižje stopenjska sodišča se niso opredelila do vseh bistvenih trditev

Ustavno pritožbo sta vložila zakonca Igor in Simona Ajdnik, ki ju je zastopala Odvetniška pisarna Robert Preininger, gre pa za prvo odločbo ustavnega sodišča na temo problematike posojil v švicarskih frankih.

"Ustavno sodišče je izpostavilo, da se nižje stopenjska sodišča niso opredelila do vseh bistvenih trditev tožečih strank ter dokazov. Zaradi teh procesnih razlogov je vrnilo zadevo v ponovno presojo prvostopenjskemu sodišču. Procesni razlogi se tako nanašajo na sodišča in ne na banke," so v odzivu zapisali v združenju bank.

Učinek bo za kreditojemalce v tem primeru neugoden

Kot so dodali, je iz odločitve ustavnega sodišča mogoče razbrati potrditev pravilnosti sodne prakse rednih sodišč, vključno s temeljnimi izhodišči, ki jih je postavilo vrhovno sodišče, s še večjo pozornostjo na ustrezni procesni obravnavi posameznih okoliščin v individualnih primerih. "Pri tem pa ne gre spregledati opozoril v odklonilnem ločenem mnenju dveh ustavnih sodnikov, da če bodo v prihodnje kreditodajalci dolžni preventivno upoštevati (vse) osebne okoliščine strank, bo učinek neugoden prav za kreditojemalce," so izpostavili.

Ob upoštevanju aktualne obravnave zakona o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih v DZ gre po mnenju združenja bank sklepati, da predstavljena odločitev ustavnega sodišča še dodatno potrjuje, da je treba v primerih kreditojemalcev v švicarskih frankih presojati posamično in zakonsko urejanje ni primerno.

O najnovejšem poskusu zakonske ureditve DZ odloča prav na tej seji in kaže, da bi lahko dobil podporo. Banke izražajo ostro nasprotovanje in zaradi več zanje nesprejemljivih vidikov predloga napovedujejo ustavno presojo.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 09:31 2. Februar 2022.

    Vsi , ki ste in še boste zgubili z digitalnimi valutami, imate recept. Če se bo vas zbralo dovolj in …

  • 08:43 2. Februar 2022.

    Torej po vsem tem kaosu sedaj, lahko samo upam da se EURIBOR konkretno zviša in lahko podam pritožbe, da me …

  • 22:04 1. Februar 2022.

    Ne bom nič komentiral. Je ZPS- zveza potrošnikov vse povedala!! https://www.zps.si/nasveti-in-zakonodaja-topmenu-235/zakonodaja/11252-chf-krediti-ustavno-sodisce-razveljavilo-dve-sodbi-ki-nista-ugodili-kreditojemalcem?fbclid=IwAR3UUmO1Ct07RXNKuieSkXR19MxUrYp51zMpJZr9xxtu99-aCOps4ZXpgYE

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.