Bizarni primeri oddaje stanovanj v Ljubljani

Foto: Ministrstvo za javno upravo
Foto: Ministrstvo za javno upravo
Stanovanjski problematiki v slovenski prestolnici ni videti konca, številni jo izkoriščajo tudi za lastno korist.
Oglej si celoten članek

Z drugim oktobrom se je uradno začelo novo študijsko leto, za nekatere študente pa so že prvi dnevi stresni. Medtem ko so se nekateri že uspešno vselili v stanovanja oziroma študentske domove, drugi na vselitev še čakajo in v najslabšem možnem primeru se lahko zgodi, da bodo v tem položaju vse do maja ali celo začetka junija. Kot smo že pisali, so vrste za študentske domove izjemno dolge. Največja težava je v Ljubljani, kjer se ocenjuje, da primanjkuje vsaj 10 % študentskih ležišč.

Foto: Anže Petkovšek Študentski dom

Situacija je letos še slabša, saj so se zaradi prejetih sredstev s strani ministrstva pri Študentskih domovih Ljubljana odločili za prenovo njihovega največjega Doma ŠD3 v Mestnem logu, ki bo trajala do konca letošnjega koledarskega leta. Zaradi prenove so iz omenjenega doma po ostalih domovih morali razseliti 457 študentov. Dinamika vseljevanja bo iz tega razloga dodatno upočasnjena vsaj do novega leta.

Absurdne najemnine Noro, koliko morajo študenti odšteti za posteljo!

Izbor sob v Ljubljani vas bo presenetil

Študentski domovi še vedno veljajo za najcenejšo možno rešitev, a do subvencioniranega bivanja niso upravičeni vsi. Pri obravnavi vloge se namreč upoštevajo oddaljenost od kraja izobraževanja, učni oziroma študijski uspeh in finančni položaj študenta oziroma gospodinjstva, v katerem živi. Od teh kriterijev je tudi odvisno, kako visoko na prednostnem seznamu bo študent.

Slovenija Najbolj kritična je Ljubljana, sledi Obala

Tistim, ki na svojo sobo še vedno čakajo, tako preostane le, da se na fakulteto vsak dan vozijo, ali pa da v vmesnem času najamejo sobo pri zasebnikih. Na spletu smo izbrskali primere ponudb študentskih sob, ki so se nam zdeli vse prej kot primerni. Pri tem smo si pomagali z Instagram profilom Domozlom, kjer so zbrani najbizarnejši oglasi za nepremičnine, bodisi zaradi visokih cen bodisi zaradi nenavadnih zahtev najemodajalcev.

Nemalokrat se iskalci stanovanj/sob soočajo z nerazumnimi prepovedmi, katere jim iskanje zanje primernega stanovanja dodatno otežujejo. Najpogostejše prepovedi, ki jih najemodajalci navajajo v oglasih za oddajo stanovanj, sta prepoved kajenja in prepoved hišnih ljubljenčkov. Ponavadi najemnike pri ogledu stanovanja vprašajo tudi po viru dohodka, velikokrat pa se najemodajalci odločajo tudi na podlagi barve kože ali jezika (tujci in priseljenci) ter socialnega in zakonskega stanu (samohranilke in ločenke z otroki). 

Slovenija "Lagali so nama in zavlačevali"

Nedavno so na profilu delili primer oglasa, ki se je pred kratkim pojavil na enem od slovenskih nepremičninskih portalov. 14 kvadratov veliko sobo v naselju Podgorica pri ljubljanskih Črnučah lastniki oddajo za pičlih 40 evrov. Na prvi pogled oglas deluje sanjsko, zanimivi pa so predvsem pogoji. Namesto najemnine se za 12 ur na mesec pričakuje varstvo dveh oseb s posebnimi potrebami, starih 26 in 28 let. "Ne glede na leta sta v bistvu otroka," so še pripisali najemodajalci.

To sicer ni tako redka praksa. Nepremičninski portali in skupine so v preteklosti že večkrat zabeležili oglase, v katerih najemodajalec oddaja sobo v zameno za določeno število ur, ki bi jih najemnik namenil za skrb ali druženje ponavadi s starejšo osebo, ki prav tako živi v stanovanju.

Tovrstni oglasi razdvajajo javnost. Če se nekaterim zdi to dober primer medgeneracijskega sobivanja, ki mlajši osebi hkrati olajša bivanjsko stisko, drugi oddajo stanovanja pod tovrstnimi pogoji dojemajo kot prikrito izkoriščanje. Skrb za starejšo osebo je namreč težko omejena na fiksno število ur, pa tudi če gre samo za "nedolžno" prošnjo za vsakodnevno kuhanje kave ali pripravo zajtrka.

Slovenija Neverjetno, na kaj moraš pristati, ko najemaš stanovanje

Naslednji oglas, ki nam je padel v oči, se nanaša na oddajo sobe v stanovanju s souporabo ostalih prostorov. Cena za sobo z zanimivim ležiščem v velikosti 90x200 cm, ki so ga lastniki opisali kot anatomskega in zato primernega za ljudi s težavami s hrbtenico ali križem, znaša približno 360 evrov.

Pod kakšnimi pogoji najemodajalci oddajajo sobe študentom, dobro ponazarja tudi spodnja objava. Lastniki za sobo v zelo slabem stanju zahtevajo 170 evrov.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 12

  • 07:24 25. Oktober 2023.

    Teli komenrarji od Domozloma si haupt poden. Vi se pa z njimi celo postavljate. Jaoo🙄 Pa lepo je eden prosil, …

  • 15:53 15. Oktober 2023.

    Lastnik in samo lastnik ima pravico povedati, komu in pod kakšnimi pogoji odda SVOJ objekt. Država pa naj zagotovi pogoje, …

  • 16:24 14. Oktober 2023.

    Sloven'c slovenca je..e. Od nekdaj.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.