Infektologinja in vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović je za hrvaški Jutarnji list spregovorila o epidemiološki situaciji v Sloveniji in na Hrvaškem.
Novinarji Jutarnjega lista uvodoma pišejo, da Slovenija za razliko od Hrvaške ne okleva pri uvajanju strožjih ukrepov v boju proti covid-19, čeprav imamo zabeleženih manj novih primerov okužb s Sars-CoV-2.
Beovićeva je za hrvaški medij povedala, da jo politika v Sloveniji posluša in se v njene nasvete ne vmešava. O epidemiološki situaciji na Hrvaškem je povedala, da je glede na število prebivalcev okužb toliko, kot če bi jih bilo v Sloveniji 45. Podobno je bilo v Sloveniji v času prvega vala epidemije, ko je samo v domovih za ostarele umrlo 86 ljudi, skupaj 111.
Glede dopustovanja na Hrvaškem je povedala, da Slovenci tam tradicionalno radi preživljajo poletne počitnice. "Uradno ne morem reči, da Slovenci ne smejo na Hrvaško," je dejala za Jutarnji list. "Slovenija ima nove kriterije, koliko mora biti okuženih v posamezni državi, da se ob povratku uvede karantena. Za Hrvaško bi to pomenilo 194 novih primerov v 14 dneh." Številke se hitro spreminjajo, epidemiologi v Sloveniji pa bodo po besedah Beovićeve spremljali, koliko bo primerov covid-19 pri osebah, ki bodo prišle z dopusta na Hrvaškem. Od tega bodo odvisni nadaljnji ukrepi.
Če bi bila za Slovence, ki se vračajo s Hrvaške, uvedena karantena, se to po besedah Beovićeve ne bi zgodilo čez noč. V Sloveniji živi veliko oseb, ki imajo družine v BiH in Srbiji, za katere je bila po povratku uvedena karantena. Ob tem je opozorila, da policisti na hrvaško-slovenski meji ne morejo vedeti, ali oseba prihaja iz BiH, če ima slovenski potni list ali osebno izkaznico.
Povedala je tudi, da je Slovenija 26. junija uvedla obvezno uporabo mask v zaprtih prostorih, a da je nadzor nad tem slab, saj je zdravstvenih inšpektorjev premalo, kazni pa so simbolične.
Na vprašanje novinarja, ali Slovenci nismo bolj disciplinirani kot Hrvati, je Beovićeva povedala, da jo je v prvem valu presenetilo, kako dosledno so se ljudje držali ukrepov. "Bilo je veliko napadov v medijih, da gre za represijo, a večina je ukrepe spoštovala," je dejala Beovičeva. "Brez tega enostavno ne gre."
Opozorila je tudi, da je pri nadaljnjem omejevanju epidemije problem premajhno število epidemiologov, zato razmišljajo, kako bi lahko popolnili njihove vrste. "Naše življenje bo temeljilo na terenski epidemiologiji, ki bo nadzorovala karantene, iskala kontakte," je dejala Beovićeva. "To nam bo omogočilo normalno življenje. Zato dovoljujemo zbiranje do 50 oseb. To je številka, ki jo epidemiologi še lahko obvladajo na terenu."
Povedala je tudi, da v Sloveniji dnevno testiramo med 800 do 1000 oseb, do sedaj je bilo na milijon prebivalcev opravljenih 50 tisoč testov. "Zelo važno je, da veliko testiramo, da ne zgrešimo niti enega obolelega," je povedala Beovićeva in dodala, da testiranje ob prihodu v državo zaradi inkubacijske dobe bolezni ni učinkovito.
težava vseh nas je ravno v tem, ker se to nesrečnico, ki je prišla iz neke kleti in zanjo ni …
Zdravnici zaupam, vprašanje je, koliko jih bo nasvete upoštevalo.
kakšna rumena lista neki ZAPRITE MEJO